2013. április 17., 20:372013. április 17., 20:37
Ez elsősorban azokat a magyarországi termelőket hivatott segíteni, akik egyébként is a határmenti romániai városokban értékesítik portékájukat. Ezzel párhuzamosan Szatmárnémetiben kialakítottak egy 670 négyzetméteres üzleti és tanácsadási centrumot, ahol útmutatással szolgálnak a vállalkozók számára, valamint képzéseket is szerveznek.
Amint a projektzáró sajtótájékoztatón kiderült, a központban már néhány hónapja elkezdték a tevékenységet – eddig nyelvtanfolyamokat és borászképzést szerveztek az érdeklődők számára. A mintegy 1,8 millió eurós beruházást a Magyarország–Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében a csengersimai önkormányzat és a szatmárnémeti Consult Scolari Egyesület valósította meg Piac és hűtőtároló építése a határ menti gazdaság és kereskedelem fejlesztéséért címmel. A zöldség- és gyümölcspiac működtetői, mint kiderült, jelentős forgalomra számítanak, hiszen Csengersimától 200 kilométeren belüli távolságban olyan nagyobb lélekszámú városok találhatók, mint Szatmárnémeti, Nagykároly, Zilah, Szilágysomlyó, Nagybánya, Nagyvárad, Dés és Kolozsvár, ahol együttesen mintegy egymillió vásárló ellátásáról gondoskodhatnak a kereskedők. A határzónában létesült hűtőházzal is rendelkező lerakat nagy segítséget jelent elsősorban a kisebb termelők számára, mivel ez nagymértékben megkönnyíti az áru friss állapotban való eljuttatását a fogyasztókhoz.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.