2012. június 21., 07:412012. június 21., 07:41
Amint a tanulmány készítői rámutattak, a falusi lakosság elsősorban a mezőgazdaságtól függ, amely azonban nem biztosít magas életszínvonalat és biztos megélhetést a gazdák számára a romániai piac, valamint a termelékenység hiányosságai miatt.
A szakemberek ugyanakkor arra is rámutattak, hogy az országban nagyon kevés társulás műkődik az európai uniós átlaghoz képest, a kihasznált romániai földterületek 99,2 százalékát ugyanis egyéni termelők művelik meg. A felmérés szerint így mindössze 0,8 százalék tartozik bejegyzett jogi személyhez, igaz, ez az ország megművelt földterületeinek 44 százalékát jelenti. A szakemberek emellett a termőföldek feldaraboltságára is felhívták a figyelmet, országos szinten ugyanis több mint 3,8 millió különálló szántó van – ezzel Románia listavezető az EU-ban –, ezek többsége pedig egy hektárnál kisebb.
Niculae Ştefan, az Agrostar szövetkezet elnöke elmondta, a gazdák számára az egyetlen megoldást a mezőgazdasági egyesületeket támogató kormányprogramok jelentenék. „Csakis így növekedhetne a termelékenység, a szektor pedig hatékonyan hozzájárulhatna az ország gazdasági növekedéséhez. A szövetkezetek létrehozása azonban a jelenlegi pénzügyi és jogi akadályok miatt nagyon nehézkes, ráadásul a vidékfejlesztési program is inkább az egyéni termelőket támogatja” – mutatott rá Niculae Ştefan.
Az említett felmérést az elmúlt év végén készítették, az eredményeket pedig a héten Bukarestben zajló mezőgazdasági fórumon is bemutatták a Román Akadémián.
A mezőgazdasági minisztérium képviselői ezzel kapcsolatban kifejtették, az ország megművelhető földterületeinek mintegy 8 százaléka, azaz több mint 700 ezer hektárnyi szántó külföldi befektetők tulajdonában van, ezek száma pedig a következő időszakban növekedni fog. Mint rámutattak, 2002-ben Romániában a földek 15,7 százalékát különböző egyesületek termelték ki, az Európai Unióhoz való csatlakozás után azonban ez az arány jelentősen csökkent, 2010-ben mindöszsze 13,2 százalék volt.
Az Unióban ugyanakkor a piac több mint 80 százaléka tartozik mezőgazdasági egyesületekhez. Viorica Boboc, a szaktárca tanácsosa ezzel kapcsolatban megjegyezte, a szövetkezetek nem a tagok igényeit tekintik elsődlegesnek, ezeket ugyanis befektetők hozták létre, így a helyi termelők és föld-, illetve erdőtulajdonosok továbbra is háttérbe szorulnak.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.