2012. november 22., 08:062012. november 22., 08:06
A tárcavezető elmondta, az Országos Élelmiszer-biztonsági Hatóság október 26-a és november 16-a között végzett mintavételezés során hat olyan, egyenként húsztonnás török citrancsszállítmányt fedezett fel, amelynél a citrusfajták védelmére használt klotrimazolmaradék meghaladta az uniós szabványokban meghatározott értéket.
A gyümölcsöt a hatóság elkobozta és megsemmisítette. A szaktárca közlése szerint az ellenőrzést olyan romániai raktárakban végezték, ahol a hipermarketeknek szánt árukészletet tárolták. A mérgező anyagot tartalmazó déligyümölcs nem került a kereskedelembe. Arra az újságírói kérdésre, hogy ezek után Törökország „gyanússá” válhat-e, ami az élelmiszer-importot illeti, a miniszter azt válaszolta: „már azzá vált”.
Daniel Constantin szerint komoly kétségek merültek fel a termelők és exportőrök tevékenységét felügyelő török élelmiszer-biztonsági hatóságok ellenőrzéseinek megbízhatóságával kapcsolatban. A mezőgazdasági minisztérium felmérései szerint a román piacokon értékesített gyümölcs- és zöldségfélék közel egyharmada származik Törökországból. Achim Irimescu, a mezőgazdasági minisztérium államtitkára egyébként a múlt héten jelentette be: egy friss felmérés szerint Románia a gyümölcs- és zöldségszükségletének 60-70 százalékát importálja, emiatt a román termékek egy része nem jut a piacra. Irimescu példaként említette, nemrég ellátogatott az Olt megyei Vişina településre, ahol rálelt egy nagyon jó minőségű termékekkel teli raktárra.
„Az ottaniaknak nem volt ahol eladniuk a termékeket, és mesélték nekem, hogy annak idején, 1990-ig naponta 70 tonna zöldséget szállítottak el a környékről vonattal. Rámutatott, raktárakra van szükség, amelyekben összegyűjtenék a termékeket, és ezzel kapcsolatot teremtenének a piaccal is, a romániai termelők felvehetnék a versenyt a külföldiekkel. Irimescu rámutatott: tavaly Románia az ötödik volt az európai gabonaexportőrök sorában, viszont importálja a sertéshúst és a marhahúst.
A tárca képviselője továbbá elmondta, az elmúlt években komoly befektetéseket eszközöltek a húsfeldolgozó ágazatban, viszont már kevés a vágni való állat. „Megtöltöttük az országot vágóhidakkal, ahol azonban nincs mit levágni. Ezek gyakorlatilag mind befektetett összegek, és mi reméljük, hogy lassan-lassan feléleszthetjük legalább a létrehozott egységek egy részét, tekintve, hogy sok ezek közül csődbe ment” – mondta még az államtitkár.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.