Nem érdemes elkótyavetyélni. Az erdélyi termőföldek ára is folyamatosan nő
Fotó: Pinti Attila
Az Eurostat kimutatása szerint az Unió tagországai között Romániában nőtt legnagyobb mértékben a termőföldek ára, elsősorban a partiumi és a dél-romániai megyékben.
2023. január 13., 17:302023. január 13., 17:30
Az Európai Unió tagállamai közül 273 százalékkal Romániában nőtt legtöbbet a termőföldek ára a 2015–2021-es időszakban. Az Európai Bizottságnak az uniós tagállamokról statisztikai információkat szolgáltató hivatala, az Eurostat szerint 2021-ben
A partiumi és a dél-romániai jó minőségű termőföldek ennél a középértéknél magasabb áron találtak vevőre, a domb- és hegyvidéki területek olcsóbban.
A rendelkezésre álló legutóbbi, 2021-es statisztikai adatok alapján az Európai Unió tagországai közül Horvátországban lehetett a legolcsóbban, 3700 euróért termőföldet vásárolni, míg a másik véglet Hollandia volt hektáronkénti több mint hetvenezer euróval. A regionális árak tekintetében is nagy eltérések vannak. Az EU legdrágább termőföldjét a Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigeteken jegyezték: hektáronként 120 500 eurót kértek, miközben Spanyolország többi régióiban az átlagár 15 ezer euró alatt mozgott.
A harmadik helyezett Észtországban és Luxemburgban hetven százalékos áremelkedést jegyeztek. A luxemburgi termőföld hektárjáért azonban 47 ezret, míg az észteknél négyezer euró körüli összeget kértek.
Kelet-Európában a romániai áraknál olcsóbban Bulgáriában, Magyarországon, Lettországban, Észtországban, Litvániában, Szlovákiában és Horvátországban lehet termőföldet vásárolni.
Az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint az Európai Unióban 2021-ben egy hektár termőföld átlagos ára a horvátországi 3661 eurótól a luxemburgi 47 290 euróig terjedt.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!