Fotó: Makkay József
Az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint az Európai Unióban 2021-ben egy hektár termőföld átlagos ára a horvátországi 3661 eurótól a luxemburgi 47 290 euróig terjedt.
2022. december 21., 15:122022. december 21., 15:12
Az EU statisztikai hivatala szerint azonban a szórás ennél nagyobb is lehet, mivel nem állnak rendelkezésre valamennyi tagállam 2021-es adatai, és 2020-ban Hollandiában a szántóterület hektáronkénti átlagára 71 225 euró volt.
E szerint a hazai szántóterületek drágábbak voltak 2021-ben, mint Bulgáriában (6096 euró), Franciaországban (5940 euró) és Magyarországon (5187 euró). De Litvániában, Észtországban, Lettországban, Szlovákiában is olcsóbban lehetett termőföldet vásárolni, mint Romániában.
Idehaza tavaly a Bukarest-Ilfov régióban volt a legdrágább a szántóterület, 10 707 euró hektáronként, és
– írja az Agerpres.
Az Eurostat szerint a termőföld ára számos tényezőtől függ, többek között a tagállamban érvényes jogszabályoktól, az éghajlatról, a megközelíthetőségétől, a talaj minőségétől, az öntözőrendszerek jelenlététől, valamint a piaci kereslettől és kínálattól.
Szakemberek szerint még legalább két évig folytatódik az a trend, hogy átlagosan évi 10 százalékkal drágulnak a romániai termőföldek. Temes és Arad megye a legnépszerűbb, előbbi pedig a legdrágábbak között.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!