Fotó: Krónika
„Több visszajelzést is kaptam azoktól, akik néhány héttel ezelőtt még az utcán tiltakoztak az illeték eltörléséért – mondta a képviselő. – Bár sikerült elérnünk azt, amit kívántunk, az öröm még nem teljes. Íratlan szabály mifelénk, hogy a legjobb törvényeket is ki szokták herélni az alkalmazási utasításokkal”.
Mint ismeretes, több romániai kisüsti pálinkafőző is tiltakozó megmozdulásokon vett részt szeptemberben a tevékenységüket terhelő jövedéki adó miatt. Az eddig érvényben lévő szabályozás értelmében ugyanis a kisüsti pálinkafőzőknek 50 liter lefőzött pálinka után literenként 12 lej illetéket kellett befizetniük, ami a gazdák szerint ellehetetlenítette a termelést.
A panaszkodó gazdák szerint az utóbbi időszakban országszerte több kisüsti pálinkafőző is abbahagyta a helyi specifikumnak számító termék előállítását. Arra vonatkozó kérdésünkre, hogy körülbelül hányan foglalkoznak jelenleg kisüsti pálinkafőzéssel az országban, Kelemen Atilla úgy válaszolt: „Ezt ma senki nem tudná megmondani Romániában, még a Pálinkakészítők Országos Szövetsége sem, de valószínű, hogy évről évre kevesebben.”
Amint arról korábban beszámoltunk, az elmúlt hónap elején Kelemen Atilla átiratban fordult Dacian Cioloş mezőgazdasági miniszterhez a romániai kisüsti pálinkafőző gazdák érdekében. A tárcavezető közbenjárt az Európai Unió illetékes hatóságainál is a szóban forgó hagyományos termelői szakágazat érdekében, mint mondta, egyelőre nem sok sikerrel. „Annyit lehet egyelőre tudni, hogy az Európai Bizottság is dolgozik egy új, előnyösebb jövedéki adórendszer kidolgozásán” – nyilatkozta Cioloş miniszter.
Az Agrárvilágnak nyilatkozó Kelemen Atilla szerint az EU vidékfejlesztési politikáját is akadályozza a túlzott illeték alkalmazása, holott a cél az lenne, hogy a helyi specifikumnak minősülő termékeket támogassák. „Úgy gondolom, hogy a kisüsti pálinkát is hagyományos helyi terméknek kellene nyilvánítani, és ennek megfelelően szabályozni az illetékek mértékét – fogalmazott a politikus. – Időnként az Unió csak deklaratív módon támogatja a helyi hagyományos termékek előállítását, ami az alkalmazott adóintézkedésekben sajnos nem tükröződik. Véleményem szerint a kisüsti pálinkafőzés is fontos része a romániai vidéki gazdálkodásnak. Tisztában kell lenni azzal, hogy Romániában a mezőgazdasági gazdálkodás sajátosan családi jellegű, s ennek a jellegzetességnek érvényt és elismerést kell szerezni az Unión belül” – tette hozzá.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.