Háromszéken mintegy negyvenezer bárányt áldoznak fel a húsvéti ünnepekre – tudtuk meg Sikó Barabási Sándortól, a Kovászna Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetőjétől.
Az állatorvos úgy tudja, a gazdák 23–25 lejt kérnek a hús kilogrammjáért, élősúlyban pedig tíz lejbe kerül a bárány kilogrammja. A főállatorvos felhívta a figyelmet, hogy csak az engedélyezett vágóhidakon vágott bárányt lehet piacon értékesíteni, a háztájon levágott állatot tilos árusítani.
A hatóságok fokozottan ellenőriznek ebben az időszakban. Háromszéken több mint tíz évvel ezelőtt derült fény arra, hogy a bárány helyett kutyahúst árusítottak, azóta ilyen visszaélés nem történt, de azt tanácsolják a vásárlóknak, vizsgálják meg, van-e a húson hatósági pecsét, és jó, ha az állat feje is megvan, hiszen a két állat anatómiája nagyon hasonló.
Sikó Barabási Sándor ugyanakkor hangsúlyozta: nagy mennyiségű tojást csak hűtőből szabad árusítani, a bódék előtt órákig a napon tartott tojás gyorsabban megromlik. A szakember azt tanácsolja, hogy a térségben előállított süteményt, kalácsot érdemes vásárolni, mert azok kevesebb tartósítót, adalékanyagot tartalmaznak.
A csíkszeredai piaccsarnokban szerdán csupán négy árusnál lehetett bárányt vásárolni. A visszafogott jelenlétnek több oka is lehet Márkos Ida kászonújfalvi termelő szerint. „Kászonból jóval kevesebb gazda hozott eladásra szánt vágott bárányt. Vannak, akik élve adták el, aztán a termelői bizonylatok miatt sem egyszerű a helyzet, mert újakat kell kiváltani” – magyarázta.
Több méretű bárányból választhattak a vásárlók, 5 kilóstól egészen 10–15 kilósig, minden árus 25 lejért adta a hús kilóját. „Van, aki nagyobbat kér, felet, van, aki kisebbet és egészet, van, aki egész kicsit” – mondta Márkos Ida, aki szerint nem valószínű a további árcsökkenés.
A csíkszeredai termelők vásárcsarnokában a húsvéti asztal fontos kellékei, a sonka és a tojás iránt is sokan érdeklődtek szerdán. A füstölt sonka ára nem emelkedett az elmúlt évekhez viszonyítva, 26–35 lejes kilogrammonkénti áron vásárolható. A tojás darabját szerdán 45–55 baniért kínálták az eladók, ez alacsonyabb ár, mint például két évvel ezelőtt.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!