Kárpótlást kapnak azok a gazdák, akiknek terményei idén megsínylették a szárazságot – jelentette be Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter.
2015. augusztus 19., 19:102015. augusztus 19., 19:10
2015. augusztus 19., 21:082015. augusztus 19., 21:08
Az erre vonatkozó határozatot már elfogadta a kormány, már csak az van hátra, hogy a betakarítás befejeződjék, és a károkat felmérjék. A határozat értelmében azoknak a termelőknek nyújtanának segítséget, akik bizonyítani tudják, hogy a szárazság miatt a terméshozamuk 30 százaléka tönkrement. Az erre fordítandó összegeket a soron következő költségvetés-kiegészítéskor meghatározzák.
Daniel Constantin elmondta továbbá, a megyei mezőgazdasági igazgatóság által közölt adatok alapján az idei aszály komoly károkat okozott a mezőgazdaságban, különösen a nagyobb farmok esetében. Ezért ezeket jelentősebb mértékben támogatják, mint a kisebb termelőket. Miután a károk felmérése befejeződik, tájékoztatják az Európai Bizottságot a kárrendezési szándékról, s reményei szerint a jóváhagyást pár hónapon belül megkapják, így a kárpótlások kifizetése valamikor a 2016-os év elején elkezdődhet – mondta a miniszter.
A mezőgazdasági termelők Pro Agro szakszervezete már a múlt hónapban kérte a kormánytól, hogy a minisztérium vagy az állam alapjaiból folyósítson kártérítést az érintetteknek. Victor Ponta miniszterelnök egy televíziós interjúban azt nyilatkozta, már tárgyalt erről a kérdésről a szaktárca képviselőivel, és keresik azt a megoldást, amely mindenkinek megfelel.
A Mezőgazdasági Termelők Országos Szövetsége (LAPAR) egyébként azt jelezte, több mint kétmilliárd eurós kárt okozott a nyári csapadékmentes időszak Romániában. A kánikula miatt főleg a gabona- és a zöldségtermesztők számolhatnak jelentős terméskieséssel. A hosszan tartó szárazság miatt főként a moldvai megyékben keletkeztek hatalmas károk – több régióban április óta nem esett az eső –, de komoly veszteséggel kell számolniuk a bánsági és dobrudzsai termelőknek is. A szakértők szerint egyébként elkerülhetetlenné vált a zöldség- és gyümölcsfélék drágulása a közeljövőben.
A LAPAR szerint a mezőgazdasági minisztérium egyszerűen megfeledkezett arról, hogy az ország öntözőhálózatának közel 90 százaléka használhatatlanná vált. Míg a rendszerváltás előtt több mint hárommillió hektár termőföldet tudtak ellátni, a jelenlegi hálózat csupán 300 ezer hektárt tud kiszolgálni.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!