2012. október 04., 07:462012. október 04., 07:46
A támogatásra termelői engedéllyel rendelkező gazdák, magán- és családi vállalkozások jogosultak, amelyek a 44/2008-as sürgősségi kormányrendelet alapján jöttek létre. Az aszálykár-támogatás értéke hektáronként 100 lej.
Az aszálykár-támogatási kérvényeket a megyei mezőgazdasági igazgatóságokhoz kell benyújtani az igénylő személyazonossági igazolványának a fénymásolatával, a 2012-re érvényes területalapú támogatás előzetes igénylésének a másolatával, a mezőgazdasági nyilvántartó eredeti bizonylatával együtt, ami az igénylőnek a jogosultságát, illetve az általa megművelt területre vonatkozó adatokat tartalmazza.
Amennyiben a támogatást kérők nem rendelkeznek az előzetesen benyújtott területalapú támogatás igénylésének az APIA által kibocsátott másolatával, a megyei központokban hétfőtől péntekig 8 és 16 óra között állnak a gazdálkodók rendelkezésére. Ugyanakkor azt is közlik, hogy a 2011-re láttamozott, úgynevezett életjáradék-kiskönyvek tulajdonosai számára elkezdték a járadék kifizetését, amit folyó év november 30-áig be kívánnak fejezni. Könczei Csaba, a Kovászna megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője elmondta, Háromszéken már a nyilvántarott gazdák több mint 30 százaléka kért támogatást. Mint közölte, csak az elmúlt napokban több mint 2000 kérvényt iktattak, ez a szám várhatóan nőni fog a napokban is. Könczei Csaba szerint a szárazság okozta károk enyhítésére nyújtott kormánytámogatás nagyon kevés, egyáltalán nem segíti a gazdákat.
Rámutatott, akinek legalább egy hektár földje van, jogosult a hektáronként 100 lej kárpótlásra, de a támogatást csak legtöbb tíz hektárig folyósítják, tehát akinek 10 hektárnál több földje van, ezer lejt kap. „Ez Háromszéken nem enyhíti a gazdák kárát, hiszen a térségre jellemző krumpli- és cukorrépa-kultúrákra sokkal több pénzt kell befektetni, mint a gabonaföldeken” – mondta Könczei Csaba.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.