2012. július 05., 10:442012. július 05., 10:44
Az elmúlt időszakban néhány esetben farkasok miatt is érkezett panasz, Udvarhely környékén több juhot elpusztítottak. A legtöbb vadkárt Alcsíkból jelentették, ebben a térségben a vaddisznók tették tönkre a termést, míg Gyergyószéken és Udvarhely környékén háziállatokat pusztítottak a vadak. Both József hangsúlyozta, miután a környezetvédelmi hivatal összeállítja a kárpótlási igénylésről az iratcsomót, továbbítja a környezetvédelmi és erdészeti minisztériumba, ahol eldöntik, hogy a kárvallottak mekkora összegre jogosultak. A szakember arra számít, hogy a következő időszakban emelkedni fog a hasonló esetek száma, hiszen az eddigi tapasztalatok szerint általában július–augusztusban okozták a vadak a legtöbb kárt. Hargita megyében már évek óta rendszeres a vadkár. A gazdák egy része már meg sem műveli az erdők közelében levő termőföldjét, attól tartva, hogy hiába dolgozik, hiszen a terményt úgyis tönkreteszik a vadak.
Kovászna megyében sokkal kevesebb a vadkár, mert a szakemberek szerint egyre kevesebb a vad. Gheorghe Neagu, a Környezetvédelmi Hivatal munkatársa a Krónikának elmondta, ebben az évben mindössze két kárpótlási igénylést iktattak: Szárazajtán a medve ölt meg egy tehenet, a rétyi önkormányzat pedig a vaddisznók által tönkretett krumpliföldek miatt tett panaszt. Neagu szerint, ha a disznók kitúrnak néhány krumplifészket, a kárvallottak már nem is jelentik, mert nem minden esetben kárpótolják őket. László Béla, a Kovászna megyei halász-vadász egyesület elnöke lapunknak elmondta, azért nincs jelentős vadkár, mert már vad sincs. „A vadak leginkább ebben az időszakban merészkednek be a termőföldekre, amikor érik a búza és a zab. A gyilkos juhászkutyák a vadszaporulat 90 százalékát elpusztítják, a többit kilövik a vadászok, így ezzel jelenleg nincsen gondunk. Ha lenne vad, lenne kár is” – szögezte le László Béla. A lapunk által megkeresett háromszéki polgármesterek is megerősítették, hogy az elmúlt évekkel ellentétben idén ritkán fordult elő, hogy megművelt földeken garázdálkodtak a vadak.
Kedden este két egymástól független esetben támadt emberre a medve. Egy kézdiszentléleki fiatalembert este nyolc órakor szállított kórházba a mentő, a medve a felsőtestén sebesítette meg. Pataki Annamária, a kórház sajtóreferense elmondta, a fiút a fertőző betegségek osztályán kezelik, veszettség elleni oltást kap, állapota stabil, előreláthatóan tíz napig szorul kórházi ellátásra. Másfél óra múlva érkezett a kórház sürgősségi osztályára a medvetámadás másik áldozata, az 50 éves zágonbárkányi pásztort a településtől 35 kilométerre, az esztenán támadta meg a vad. Értesülésünk szerint a bordái törtek össze, és a vállán sebesítette meg a medve. Ő is megfelelő orvosi ellátást kapott, nincs életveszélyben. Gheorghe Neagu, a környezetvédelmi hivatal munkatársa a Krónikának elmondta, egyik esetet sem jelentették, így a hatóságok nem tudnak részleteket, viszont arra gyanakodnak, hogy a hőség miatt megváltozott a medvék magatartása, ingerlékenyebbek és könnyebben támadnak. Mihai Pop, a Kovászna megyei Környezetvédelmi Ügynökség szakembere korábban elmondta, a „medvetámadások” szezonja június–augusztus közötti időszakban van. A nyári hőségben kiszárad a fű, még nem érnek az erdei gyümölcsök, így a medve sokat kóborol élelem után kutatva, és nagyobb a valószínűsége, hogy legeltető pásztorokkal találkozik, ugyanakkor gyakrabban bemerészkedik a falvakba is, hogy ennivalóhoz jusson. |
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.