2012. szeptember 20., 08:032012. szeptember 20., 08:03
A termékeiket áruba bocsátó udvarhelyszéki községek képviselői nemcsak sok ínycsiklandozó finomságot fognak kínálni, hanem sajátos népviseleteiket, táncaikat, népi játékaikat és népdalaikat is bemutatják az érdeklődőknek. „A Székelygyümölcs elnevezésű projektünk a közösségi gazdálkodásra épített mozgalom egyre bővül, de ugyanakkor növekszik a felelősségünk is, mert nagy a tét, hiszen ez a mi székely válaszunk a válságra, a szülőföldön való megmaradás veszélyeztetésére” – fogalmazott Orbán Árpád, a Civitas Alapítvány regionális igazgatója.
Pakot Mónika, a Civitas Alapítvány projektvezetője kiemelte: a szervezőcsapat célja az volt, hogy az immár hagyományosnak számító programokat a megszokott színvonalon tudják megrendezni idén is. Elmondta: a rendezvényen idén 18 udvarhelyszéki település képviselteti magát. A hagyományhoz híven a gyümölcsfesztivál csütörtökön a Természeti értékeink – közösségünk jövője című konferenciával veszi kezdetét a székelyudvarhelyi Művelődési Házban, ahol belföldi és külhoni előadók osztják meg tapasztalataikat.
A látogatókat többek között kiállítással várják, ahol régi, hagyományos szüretelő és gyümölcsfeldolgozó eszközöket tekinthetnek meg az érdeklődők, ugyanakkor a Gyümölcsöző értékeink című fotópályázatra érkezett fényképekből rendezett tárlat is megtekinthető lesz. Továbbá az udvarhelyi minifocipályán felállított színpadon több mint 20 produkcióval várják az érdeklődőket. Szombaton élőzenés szabadtéri táncház is lesz, és tekintettel a tavalyi nagy sikerre, ezúttal is játszóházat szerveznek a gyerekeknek, de lesz a vidék gyógynövényeiről szóló előadás, továbbá gyümölcstermesztési tanácsadás is.
A rendezvényt ötletgazdája, a Civitas Alapítvány közlése szerint az udvarhelyszéki gyümölcsfesztiválra az elmúlt évben közel 15 ezren látogattak el, a rendezvény keretében 17 udvahelyszéki település képviseltette magát.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.