2010. augusztus 19., 10:012010. augusztus 19., 10:01
Előző, júliusi előrejelzésében 3,6 millió tonnával csökkentette a szervezet az EU búzatermésére vonatkozó becslését. A Strategie Grains a nagy esőzések miatt 1,4 millió tonnával leszállította a Magyarországon, Bulgáriában és Romániában várható termést, és a nagy meleg miatt további 400 ezer tonnával csökkentette Finnországban, Lengyelországban és Svédországban. Felfelé módosított viszont Franciaországban és Spanyolországban, valamint Dániában és a balti államokban a hozamok növekedésére hivatkozva. Az Európai Unióban augusztus elejéig az idei búzatermés 60 százalékát takarították be.
A Strategie Grains szerint Németországban, a Benelux államokban, Franciaországban, Lengyelországban és Nagy-Britanniában a tartós szárazság rontott a hozamkilátásokon, Magyarországon, Bulgáriában és Romániában pedig a hosszan tartó esőzés. A németországi búzatermés várhatóan 24,1 millió tonna lesz a tavalyi 25,12 millió tonna után. A Strategie Grains a legnagyobb európai uniós búzatermelő Franciaország idei terméskilátását 370 ezer tonnával 35,1 millió tonnára rontotta a tavalyi 36,2 millió tonna után.
A francia mezőgazdasági minisztérium 35,3 millió tonna búzaterméssel számol az idén. A bolgár mezőgazdasági minisztérium 4,0 millió tonnáról 3,5 millióra változtatta az idei búzatermésre vonatkozó becslését. A balkáni országban tavaly 4,0 millió búzát takarítottak be. A román mezőgazdasági minisztérium 6,7 millió tonnáról 6,0 millió tonnára módosította az idei búzatermés-előrejelzését. Romániában tavaly kevesebb, 5,2 millió tonna búzát arattak le.
A búzapiacon közel negyven éve nem tapasztalt áremelkedés következett be július elejétől augusztus elejéig. A londoni határidős árutőzsdén novemberi szállításra a búzaár tonnánként 211 euróra nőtt, elsősorban az orosz, az ukrán és a kazah szárazság miatt – a három ország a világ tíz vezető búzaexportőre között van. A hétfői napi 8 százalékos emelkedés az utóbbi két év során a legnagyobb, június vége óta pedig közel 50 százalékkal nőttek a búzaárak. Egy brit búzapiaci szakértő szerint – akit a Financial Times napilap idézett – 1972 óta nem fordult elő hasonló áremelkedés alig több mint egy hónap alatt.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.