2012. december 13., 07:562012. december 13., 07:56
December végéig az élelmiszert forgalmazó és vendéglátóipari egységeket is górcső alá veszik. A főállatorvos hangsúlyozta, az ellenőrzésekkel az ételmérgezések előfordulását próbálják megelőzni. Sikó Barabási Sándor ugyanakkor kiemelte, ebben az időszakban gyakoriak a termékvásárok, élelmiszert csak azok kínálhatnak, akik beszerzik az élelmiszer-biztonsági hatóságtól az engedélyeket, a szervezőknek pedig biztosítaniuk kell a megfelelő körülményeket. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy újra zöld utat kapott a sertésszállítás, az élő sertést lehet egyik kisgazdaságból a másikba, a barompiacra és a vágóhídra is szállítani.
Ha a sertés kikerült a biztonságos, ellenőrzött környezetből, már nem vihetik ugyanoda vissza. Ha a kisgazda elvisz a piacra tíz malacot, de csak ötöt tud eladni, a másik ötöt elkülönítőben kell tartania, vagy 30 napig egyetlen állat sem kerülhet ki az udvarról. Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság kimutatása szerint Romániában jelenleg egyetlen sertéspestisgócpont sincs, ám a hatóság szúrópróba-szerűen még mindig ellenőrzi az állományt. Bár hivatalosan nincs engedmény, az európai uniós előírások értelmében a vágás előtt el kell kábítani a disznót, a székely gazdák többsége továbbra is hagyományosan, bódítás nélkül áldozza fel a sertést.
A hatóságok nem tudják ellenőrizni a szabályok betartását, hiszen decemberben egyszerre több tucat disznót levágnak egy faluban. A hatóság két évvel ezelőtt öt bódítópisztolyt vásárolt, ám ezeket csak ritkán igénylik, inkább kockáztatják a 100 és 300 lej közötti bírságot. A szakemberek a trichinavizsgálatot tartják fontosnak az egészségmegőrzés miatt. Ugyanakkor kérik a gazdákat, hogy még a disznó perzselése előtt vegyék ki a fülszámot, hogy olvasható legyen, és a levágott sertést tudják kivenni a nyilvántartásból.
A múlt év azonos időszakához képest több mint tíz százalékkal emelkedett az élőhús ára, a tavalyi 8,5 lejhez képest idén 9,5 lejes kilónkénti áron lehet megvásárolni a levágandó disznót, a malacokért ennek csak felét, kilónként 4,6 lejt kell kiadni. Egy harminckilós malacért 130 lejt kértek kedden a székelyudvarhelyi állatpiacon.
A növendéksertések iránt sem volt nagy az érdeklődés, egyes eladók szerint azért, mert aki disznót akar vágni, az inkább 130 kilósnál nagyobb sertést vásárol. A sertéshús ára a boltokban is nőtt tavalyhoz képest, a feldolgozott hús típusától függően 10–25 lejes kilónkénti áron kapható.
A disznócomb 14–15 lejért, a csontos karaj 19–20, a csont nélküli pedig 21–22 lejért vásárolható meg kilogrammonként. Az állat hasi részéről származó hús ára 15–16 lej, a csontos combhúsé 16–17, míg a csontos karajé 18–19 lej. Legkevesebbet a csülök kilójáért kell fizetni, ezt már 10 lejért is be lehet szerezni, a legdrágább pedig a 25 lejes kilónkénti áron kapható disznóbélszín.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.