2013. március 14., 07:322013. március 14., 07:32
Mint ismeretes, Románia az EU-hoz 2004-ben csatlakozott államokhoz – Magyarország, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia és Szlovákia – hasonlóan megpróbálta kilobbizni Brüsszelnél a külföldiek földvásárlási tilalma meghosszabbítását. Az Európai Bizottság azonban úgy vélekedett, hogy ezekkel az államokkal ellentétben Romániában nem áll fenn annak a veszélye, hogy a mezőgazdasági földterületek piacán súlyos zavarok lépnek fel. Achim Irimescu ugyanakkor közölte, a liberalizáció életbelépésével egy időben a román állam feltételekhez akarja kötni a külföldi magánszemélyek termőföldvásárlását.
A mezőgazdasági tárca azt tervezi, hogy bizonyos területmennyiségen – az államtitkár szerint várhatóan öt hektár lesz az alsó határ – felül a külföldi vásárló kizárólag mezőgazdasági termelő lehet, és bizonyítania kell az ágazatról szerzett ismereteit is. Ezen túlmenően az állami földalapot francia mintára elővásárlási joggal ruháznák fel, amely a megfelelő garanciák hiányában megakadályozná, hogy külföldi magánszemély földet vásároljon Romániában. Eközben a mezőgazdasági termelőket tömörítő országos szervezet szerint a termőföldpiac liberalizálásával Románia rossz irányba halad, mivel már így is közel egymillió hektár került külföldi tulajdonba. „A külföldi befektetők sokkal kedvezőbb támogatási rendszert élveznek a kelet-európaiaknál, emiatt a romániai gazdák, földbirtokosok nem tudják felvenni a versenyt a külföldiekkel a földpiacon” – figyelmeztetett Marcel Cucu, a szervezet alelnöke.
Ezzel szemben a mezőgazdasági minisztérium illetékese nem tekinti „elveszettnek” a külföldiek által felvásárolt földterületeket, mivel azok többségét mezőgazdasági célokra használják. „Mondok egy példát: dániai befektetők 150 ezer hektáron gazdálkodnak nálunk, és a kukoricánál rekordtermést, hektáronként tíz tonnát produkálnak. Románként én is azt szeretném, ha az összes földterület a hazai termelők tulajdonában lenne, ez azonban lehetetlenség. Nem hiszem, hogy a külföldi magánszemélyek földvásárlása gondot okoz majd, miután már eddig is közel egymillió hektár került a külföldi jogi személyek birtokába” – fejtette ki Achim Irimescu.
Külföldiek jelenleg is vásárolhatnak földet Romániában, de nem magánszemélyként, hanem az országban bejegyzett cégek tulajdonosaiként. Vásárlás vagy koncessziós szerződés révén az ország szántóföldjeinek 8,5 százaléka, 700 ezer hektár került külföldiek által alapított cégekhez. A mezőgazdasági tárca adatai szerint főleg olasz (24,29 százalék), német (15,48 százalék), arab (9,98 százalék) és magyar (8,17 százalék) tőkéjű cégek jutottak földhöz Romániában.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.