Bár elkezdődött az előkészítő munka az Európa Tanácsban a neonikotinoid növényvédő szer betiltása érdekében, a romániai méhészek továbbra sem tudják, hogy a mezőgazdasági tárca milyen álláspontot képvisel az ügyben.
2013. május 02., 12:282013. május 02., 12:28
Korábban több tagállam is azt állította, hogy ez a szer felelős a tömeges méhpusztulásokért. Gilles Ratia, az Apimondia Nemzetközi Méhészszövetség elnöke bukaresti látogatása alkalmával elmondta, számos nemzetközi tudományos eredmény bizonyítja, hogy a neonikotinoid hatóanyagú növényvédő szereknek jelentős szerepük van a méhek Európa-szerte tapasztalható pusztulásában. Ezért támogatják, hogy az elővigyázatosság elvét követve az Európai Unió tagállamaiban is felfüggesszék a neonikotinoid hatóanyagú szerek használatát, amíg egyértelműen be nem bizonyosodik ártalmatlanságuk a természetes ökoszisztémában a virágok beporzásával kulcsszerepet betöltő méhek védelmének érdekében. Ratia úgy véli, a minisztérium mihamarabb nyilvánosságra kell hogy hozza a neonikotinoid növényvédő szerek hazai engedélyezésével kapcsolatos álláspontját.
Adrian Rădulescu államfői tanácsos, korábbi mezőgazdasági államtitkár a téma kapcsán úgy nyilatkozott, a szaktárca tudomása szerint Romániában még nem használatos a neonikotinoid és szerinte a minisztériumnak ezután sem kellene engedélyeznie a növényvédő szer használatát. Ezzel szemben Fazekas Sándor magyar vidékfejlesztési miniszter közölte, tárcája nem támogatja a neonikotinoid hatóanyagú szerek használatára vonatkozó tilalmat. A miniszter elmondta: főleg nyugat-európai méhészek állítják, hogy ezek a szerek veszélyesek a méhállományra, de „nekünk ilyen tapasztalatunk nincsen\" – tette hozzá. Szerinte a termelés biztonsága érdekében fontos lenne, hogy ezek a vegyszerek továbbra is felhasználhatók legyenek. „Ellenezzük a betiltást, hiszen nem pótolhatók ezek a vegyszerek\" – tette egyértelművé a magyar álláspontot a szakminiszter, aki – mint fogalmazott – nem látja bizonyítottnak, hogy a vegyszerek és a méhpusztulás között összefüggés lenne.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!