Fotó: Boda L. Gergely
Növekvő érdeklődés mutatkozik a városi piacokon a gyógynövények iránt, az eladók azonban ritkán tartják be az árusításra vonatkozó szabályokat, a kalamajkának pedig rendszerint a vásárló látja kárát.
2014. június 26., 15:022014. június 26., 15:02
Egy marosvásárhelyi lakos munkatársunknak elmondta, néhány napja a kövesdombi piacon vásárolt, amikor annak volt szemtanúja, amint két, gyógynövényt árusító fiatal cigánylánytól a helyi rendőrség képviselői elkobozták a terményeket.
„Az háborított fel, hogy ezek a lányok nem koldultak, nem loptak, hanem azért a néhány baniért valamit adtak is cserébe” – értetlenkedett Simó Lajos. Mint mondta, azt megértené, ha a piacon egy zsebtolvajt állítanának elő, de egy gyógynövényeket áruló személytől nem érti, miért kellene elvenni a portékát, mert szerinte ezzel burkoltan arra ösztönzik, hogy inkább lopjon.
„Teljesen egyetértek önnel, jobb, ha virágot árulnak, mint ha lopnának” – reagált felvetésünkre a marosvásárhelyi helyi rendőrség képviselője, Cristian Mateescu közrendészeti osztályvezető. „De tegyék mindezt a törvényt betartva, azaz a piac területén, és nem a piacon kívül. Mert a termékek nem kijelölt helyeken történő értékesítése büntetendő, a kihágásokat elkövetőknek pedig elkobozzuk a portékájukat” – tájékoztatott a hatóság képviselője.
Mateescu elmondta, a helyi rendőrségnek többek közt az a feladata, hogy ellenőrizze, az árusok rendelkeznek-e a megfelelő engedélyekkel, ugyanakkor arra is kell figyelniük, hogy az eladók a célra kijelölt helyen árusítsák portékáikat. „A megfelelő iratok birtokában nyugodtan árulhatnak a piacon, persze csak akkor, ha lepengetik az asztal után fizetendő illetéket. De nem árulhatnak például a piac melletti közterületeken” – magyarázta a hatóság képviselője.
A kövesdombi piacon áruló Gergely Annát sem zavarja a jelenség. „Még mindig jobb, ha árulnak, mintha lopnának. Ők is meg kell hogy éljenek valamiből” – mondta.
A piacon találkoztunk azokkal a lányokkal is, akiktől pénteken elkobozták a gyógynövényeket. Akárhányszor arra járnak a helyi rendőrök, ötven–száz lejre büntetik őket, mesélték a lányok, akiktől azt is megtudtuk, sosem fizetik ki a büntetést, így azt levonják a szociális segélyükből.
„A gyógynövényeket a mezőkről szedjük: levendulát, cickafarkot, csengőfüvet, galajt. Egy csokor egy lejbe kerül, három pedig két lejbe. Naponta 20–30 lejre árulunk” – fejtette ki érdeklődésünkre Nagy Diana Domnica, aki bevallása szerint kisgyerek kora óta árul a piacon.
Felicia Vîrtic, a kövesdombi piac vezetője szerint a gyógynövényárusok törvénytelenül árulják a terményeket, sokszor megsértik a piac alkalmazottait, ráadásul szemetelnek is. „Az is elfogadhatatlan, hogy ha éppen a piac mellett árulnak, akkor a piszkos földre vagy ládákra teszik a virágokat. Szemtelenül bejönnek árulni, de nem dobhatom ki őket, mert egyrészt nem hallgatnak rám, másrészt ez a helyi rendőrök feladata” – mutatott rá a piacigazgató.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!