Eltűnhetnek az erdélyi zöldségek a piacokról, a helyi termékek védelmét sürgetik a gazdák és a szakemberek

Szatmárnémeti zöldségpiac. Erdély legtöbb önkormányzata nem védi a helyi termelők érdekeit •  Fotó: Makkay József

Szatmárnémeti zöldségpiac. Erdély legtöbb önkormányzata nem védi a helyi termelők érdekeit

Fotó: Makkay József

Nehéz helyzetbe hozta az erdélyi zöldségtermesztőket a mezőgazdaságot sújtó inputanyag- és energiaárrobbanás. A gazdák és szakemberek a helyi termékek védelmét sürgetik az önkormányzatok által fenntartott piacokon.

Makkay József

2023. január 04., 08:522023. január 04., 08:52

2023. január 04., 17:042023. január 04., 17:04

Az áruházak zöldségespolcairól ma már egész télen vásárolhatunk paradicsomot, paprikát, uborkát, fejessalátát, illetve más primőr zöldséget, amelyek a jóval melegebb éghajlatú országokból érkeznek hozzánk.

A korábbi években az erdélyi fólia- és üvegházakban is foglalkoztak a gazdák korai zöldségtermesztéssel, a tavalyi tűzifa- és gázárrobbanás miatt azonban idén már nem éri meg ebbe fektetni.

Aki kitart a korai zöldségtermesztés mellett, az jórészt fűtés nélküli, vagy minimális fűtéssel megtermelt hidegfóliás retek, spenót vagy zöldhagyma előállítására törekszik, amit jó esetben március végén, április elején tud értékesíteni.

Józsa Eszter növényorvos-kertészmérnök, a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete Maros szervezetének falugazdásza szerint a 2022-es esztendő energia- és inputanyagár-robbanása az erdélyi zöldségtermesztők már korábban jelentkező értékesítési gondjait súlyosbítja.

Egyre kevesebb lesz az erdélyi fóliaházakban korán megtermelt zöldség •  Fotó: Makkay József Galéria

Egyre kevesebb lesz az erdélyi fóliaházakban korán megtermelt zöldség

Fotó: Makkay József

,,A közép-erdélyi zöldségtermesztő falvak gazdái az elmúlt években egyre nehezebben tudták terményeiket értékesíteni. Az áruházláncok korlátlan mennyiségben hoznak be külföldről zöldséget és gyümölcsöt, ami elcsábította a vásárlókat a zöldségpiacokról. De a piacokon sem jobb a helyzet, mert a helyi kistermelők a Kárpátokon túli nagy zöldségtermesztők miatt nem tudnak labdába rúgni” – magyarázza a Maros megyei szakember.

A falugazdász szerint a helyi önkormányzatok többsége meg sem próbálja a helyi és a környékbeli termelők érdekeit védeni. Magyarországi vagy nyugat-európai példákkal ellentétben nálunk senki nem ellenőrzi a helyi piacok árusait és árufelhozatalát, hogy a helyi termelők előnyt élvezhessenek a dömpingáron értékesített távoli vidékek gyenge minőségű terményeivel és viszonteladóival szemben.

korábban írtuk

Bár igény van rá, egyre kevesebb a hazai zöldség a romániai üzletekben és piacokon
Bár igény van rá, egyre kevesebb a hazai zöldség a romániai üzletekben és piacokon

A romániai üzletekben és piacokon óriási a kereslet a helyi termelésű zöldségre és gyümölcsre, de mivel nincs elég termés, külföldről importálnak a kereskedők. A zöldségtermesztés sanyarú helyzetén a kormánynak eddig nem sikerült érdemben javítania.

Józsa Eszter azt is szóvá teszi, hogy a nagyáruházak által nagy mennyiségben és olcsón importált zöldséget gyakran vásárlócsalogató céllal piaci ár alatt értékesítik.

A különbözetet más termékek magasabb forgalmazási árából gazdálkodják ki, ami szerves része az áruházláncok üzletpolitikájának. Ez a fajta dömpingár viszont nagy károkat okoz a helyi zöldség- és gyümölcstermesztőknek. Az áruházakba szokott vásárlók miatt ma már egyre kevésbé éri meg a hagyományos erdélyi zöldségtermesztés, amely árban nem tudja felvenni a külföldi importtal de az oltyán zöldségkereskedők kínálatával sem.

A Kutasi házaspár vadasdi gazdaságában. Nehéz év elé néznek •  Fotó: Makkay József Galéria

A Kutasi házaspár vadasdi gazdaságában. Nehéz év elé néznek

Fotó: Makkay József

A szovátai piac kivétel

A kilencvenes években virágkorát élő aranyosszéki és Alsó-Nyárád-menti zöldségtermesztés mára drasztikusan visszaesett. Falvanként alig pár gazda tart ki a fóliaházi és szabadföldi zöldségtermesztés mellett. Akik megmaradtak a föld mellett, azok az egyre nehezebb értékesítésre panaszkodnak. Mint például a Maros megyei Vadasdon élő Kutasi házaspár, akik tizenöt éve egyhektárnyi szántóföldi zöldségtermesztéssel és 15 árnyi fóliaházzal tartják fenn családi gazdaságukat.

Kutasiék elsősorban a magas fűtési költségekre panaszkodnak: a korábbi évektől eltérően idén már alig éri meg befűteni a fóliaházakba, nagyon ki kell számolni, hogy mikor rakjanak tüzet a kora tavaszi spenótot és zöldhagymát hajtató védett helyiségbe.

Az időjárástól függően a március második felében, vagy április elején piacra kerülő erdélyi prímőröket azonban nem lehet fűtés nélkül előállítani.

,,Kora tavasztól késő őszig mindenféle zöldséget termelünk, hogy folyamatosan legyen mivel piacolni a környékbeli napi és heti zöldségpiacokon Erdőszentgyörgyön, Balavásáron és Szovátán. Távolabbi piacokra nem megyek, mert nem éri meg. Segesváron a Kárpátokon túli termelők már korábban kiszorították a helyieket...” – panaszkodik Kutasi Árpád, aki szerint a környéken egyedül a szovátai polgármesteri hivatal próbálja védeni a helyi termelők érdekeit. Olyan feltételeket szabott, aminek a távolabbi vidékek termelői nem felelnek meg, így nem árulhatnak az önkormányzat által fenntartott piacon. Mindez azonban üde kivétel Maros megyében.

A hidegfóliás zöldségtermesztésben minimálisra csökkentik a fűtést •  Fotó: Makkay József Galéria

A hidegfóliás zöldségtermesztésben minimálisra csökkentik a fűtést

Fotó: Makkay József

A helyi termékekre kell rászoktatni a vásárlót

Kutasi Melánia előző este készíti elő a friss árut, a férje kora reggel indul piacra. Kérdésemre, hogy nem járnak-e mindketten árulni, elmosolyodik: ma már az is nagy szó, ha egy ember egy nap alatt értékesíteni tudja a kiszállított zöldséget. Gyakran megtörténik, hogy az oltyán árus piaci ár alatt kínálja terményeit, csakhogy szabadulhasson tőle. A helyi termelők a jobb minőségű áruikat nem tudják normális áron eladni, így gyakran aprópénzért kell elkótyavetyéljék, miközben egy év alatt legalább duplájára nőtt a gazdálkodáshoz használt minden inputanyag ára.

Józsa Eszter szerint közösen kell fellépni a helyi termelők érdekében. ,,Az erdélyi gazdaszervezetek feladata, hogy a helyi termékek fogyasztására biztassa a vásárlókat. Ezt csak átfogó kampány keretében lehet elérni, különben a helyi termékek eltűnnek a piacról. A helyben megtermelt, jó minőségű zöldséget és gyümölcsöt csak úgy tudjuk megőrizni, ha a vásárló igényli és hajlandó megfizetni a termék valós árát” – összegzett a Krónika kérdésére Józsa Eszter falugazdász.

korábban írtuk

Irrigációs rendszerek nélkül ráfizetésessé válhat a gazdálkodás Erdélyben is, összefogással lehetne újraindítani az öntözést
Irrigációs rendszerek nélkül ráfizetésessé válhat a gazdálkodás Erdélyben is, összefogással lehetne újraindítani az öntözést

Bármerre jár az ember, megrepedt termőfölddel és sárguló, kiszáradt kukoricatáblákkal találkozik: az aszály keményen érezteti hatását Erdély minden részén.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás