2013. március 07., 07:522013. március 07., 07:52
Ioan Dumbravă, a Hunyad Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) igazgatója tegnap úgy nyilatkozott, a Feröer-szigetekről származó fagyasztott makrélában Anisakis-parazitákat találtak. Mint kiderült, egy bukaresti cég importálja a makrélát a szigetekről. A 60 tonnányi szállítmány egy része egy Bihar megyei raktárba került, ahonnan a húsipari készítményeket Hunyad, Temes, Arad, Szilágy, Máramaros, Dolj és Kolozs megyébe szállították. Hunyad megyébe 320 kg került, ebből 12 Zsil-völgyi üzletbe adtak el halat. Kis menynyiségről lévén szó, az üzletek hamar eladták, így vélhetően el is fogyasztották a makrélákat.
Ezzel egy időben újabb átfogó élelmiszer-biztonsági ellenőrzésnek vetik alá a Törökországból érkező zöldség- és gyümölcsszállítmányokat is a romániai hatóságok, miután csak az elmúlt hónapban 10 tonna török importból származó zöldség- és gyümölcsszállítmányban fedeztek fel a megengedett értéket meghaladó növényvédőszer-koncentrációt – közölte az élelmiszer-biztonsági hatóság. Az ellenőrzést olyan romániai raktárakban végezték, ahol a hipermarketeknek szánt árukészletet tárolták. A mérgező anyagot tartalmazó zöldségek és gyümölcsök nem kerültek a kereskedelembe, az importárut a hatóság elkobozta és megsemmisítette. A mezőgazdasági minisztérium felmérései szerint a román piacokon értékesített gyümölcs- és zöldségfélék közel egyharmada származik Törökországból.
Egy friss felmérés szerint Románia a gyümölcs- és zöldségszükségletének 60-70 százalékát importálja, emiatt a román termékek egy része nem jut a piacra. Amint arról beszámoltunk, Daniel Constantin mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter az elmúlt év novemberében jelentette be: fokozott élelmiszer-biztonsági ellenőrzésnek vetik alá a Törökországból érkező gyümölcsszállítmányokat, miután 120 tonna török importból származó grépfrútban (citrancsban) fedeztek fel a megengedett értéket meghaladó növényvédőszer-koncentrációt. Az ANSVSA október 26. és november 16. között végzett mintavételezés során hat olyan, egyenként húsztonnás török citrancsszállítmányt fedezett fel, amelyben a citrusfajták védelmére használt klotrimazolmaradék meghaladta az uniós szabványokban meghatározott értéket.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.