2009. augusztus 20., 11:162009. augusztus 20., 11:16
A CERYC kiemelt célja, hogy segítse a Szlovákiában, Romániában, Bulgáriában az elmúlt év során megalakult önálló fiatal gazdaszervezetek megerősödését. Román–magyar viszonylatban jó lehetőséget ad a szervezetfejlesztésre a Magyarország–Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program a 2007–2013 közötti költségvetési időszak alatt.
A program részeként magyar és romániai fiatal gazdák részvételével 10 szakmai esemény valósul meg. Két konferencián túl a program része 4 úgynevezett Fiatal Gazda Klub-rendezvény Magyarországon, romániai résztvevőkkel és 4 Fiatal Gazda Klub- rendezvény Romániában, magyar szakemberekkel. A program teljes költségvetése 81 604 euró, amelyből 77 854 euró az uniós támogatás.
A magyarországi, szlovákiai és romániai fiatal gazdák szervezetének részvételével valósul meg az AGRYA egy másik programja. Ez egy négy konferenciából álló rendezvénysorozat Szlovéniában, Romániában, Szlovákiában és Magyarországon. A konferenciák témája a kistelepülési, kistérségi szintű önkormányzat-vállalkozó-civil szervezet együttműködések az uniós források hatékonyabb felhasználása érdekében, valamint a nők helyzete az agráriumban. A projektek közül jelentős még a Közös agrárpolitika a gyakorlatban program.
Ennek részeként összesen 9 szakmai úton tanulmányozhatja összességében 140 magyar, szlovákiai és romániai fiatal gazda az állattenyésztéshez, kertészethez, borászathoz, szántóföldi növénytermesztéshez és a vidékfejlesztéshez kapcsolódó uniós támogatások nemzeti gyakorlatát. Az utak résztvevőit pályázati úton választják ki és minimálisan 50 százalék támogatást kapnak a kiutazók a költségeikhez.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.