2012. szeptember 27., 08:482012. szeptember 27., 08:48
A Romániai Húsfeldolgozók Szövetségének közlése szerint a sertéshús már a napokban 15 százalékkal többe kerül, mint a hónap elején, és az év végéig további 5 százalékos árnövekedés várható. Az élő sertéshús átlagos kilónkénti ára 5 lej 20 baniról 8 lejre emelkedett.
A szárnyashús ára 5 százalékkal nőtt, de az üzletekben már 20 százalékkal is többet kell fizetnünk érte a szállítási és egyéb költségek miatt. Egy kilogramm csirkehús üzleti ára átlagosan 7 lej 80 bani. A felvágottak év végéig legalább 10 százalékkal drágulhatnak, mivel az elmúlt időszakban négyéves rekordszintre emelkedett a disznóhús ára az európai piacon – közölte továbbá Tudor Stanca az Agerpres hírügynökségnek. A szakértő úgy véli: azért fog egyértelműen bekövetkezni az áremelés, mert a felvágottak és egyéb hústermékek esetében a nyersanyag az előállítási költség több mint 60 százalékát teszi ki. Tudor rámutatott, az áremeléshez az is hozzá fog járulni, hogy két hét múlva a földgáz is 10 százalékkal többe fog kerülni az ipari fogyasztók számára.
A mezőgazdasági minisztérium által legutóbb közzétett adatok szerint 46 500 tonna sertéshús érkezett külföldről az országba – ez a lakosság fogyasztásának csaknem 40 százalékát jelenti. A legtöbb húst Németországból, Magyarországról, Hollandiából, Spanyolországból, Belgiumból, Ausztriából és Dániából importálja az ország.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.