Több mint 25 százalékos termékdrágulást jelentettek be a marosszéki méhészek, az idei kedvezőtlen időjárás miatt ugyanis a méhek jóval kevesebb virágport gyűjtöttek, mint az elmúlt évben.
2014. szeptember 04., 14:082014. szeptember 04., 14:08
Cristina Cojocaru, a Romániai Méhészek Egyesületének Maros megyei alelnöke szerint az idősebb méhészek úgy vélik, legalább ötven éve nem volt ilyen gyenge gyűjtés. Várhatóan akácmézből kerül a legkevesebb a standokra, ennél a mézfajtánál egyébként 30 százalékos drágulás várható.
„Ha a korábbi években 20–40 kiló közötti mézet gyűjtött egy-egy méhcsalád, idén alig 5–10 kilóval számolhattak a megyebeli méhészek. Amellett, hogy csökkent a méhészek bevétele, az áttelelés költségei megduplázódnak télen” – tájékoztatott Cristina Cojocaru.
Országos szinten is hasonlóan rosszak a hírek: miközben a korábbi években átlagban 15–16 ezer tonna mézet gyűjtöttek be a termelők, idén ennek a mennyiségnek csak mintegy húsz százaléka került a tárolókba.
Az idén megtermelt méz jelentős része nem is kerül piacra, ugyanis ahhoz, hogy megfelelő legyen a fiasítás és a jövő évi méhállomány, kaptáronként mintegy tizenöt kilogrammnyi mézet táplálékként kell elraktározniuk a méhészeknek.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!