Fotó: Kristo Robert
A gazdák továbbra is hagyományos módszerekkel vághatják le az azt megelőzően elbódított házi sertést, a hatóságok pedig továbbra sem rónak ki büntetéseket. Újdonságnak számít, hogy a fertőzés miatt kárba veszett állat értékét megtéríti az állam.
2013. december 05., 19:292013. december 05., 19:29
Kizárólag saját fogyasztásra lehet levágni a háztáji disznót, esküvőn, keresztelőn és egyéb hasonló jellegű ünnepségeken azonban csak vágóhídon feldolgozott sertéshús szolgálható fel – hívta fel a figyelmet Sikó Barabási Sándor, a Kovászna megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság vezetője.
A szakember elmondta, az európai uniós előírásoknak megfelelően a gazdáknak kötelező elbódítani a levágandó sertést, és csak ezután szúrhatják meg az állatot. A bódítópisztolyt a körzeti állatorvosnak kell megvásárolnia, mintegy 1100 lejbe kerül. A fegyver használata azonban elég sok utánajárást igényel: a rendőrségnek kell engedélyeznie a használatot, az elhasznált töltényekről pedig jegyzőkönyv készül. A másik akadály, hogy a disznóvágási szezonban – december első két hetében – egy faluban egy reggel 30-40 disznót is levágnak, így szinte esélytelen, hogy az állategészségügyi szakember mindenhol jelen legyen – mutatott rá Sikó Barabási Sándor.
Szigorúbban ellenőriznek
Az év végi ünnepi időszakba lépve a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság december elsejétől megkezdte a sertéshús, valamint az élő állatok szállításának fokozott ellenőrzését. A disznóvágások időszakában a körzeti állatorvosi rendelőkben és a városi állat-egészségügyi laboratóriumokban hétvégén is elvégzik a trichinella-vizsgálatokat.
Püsök László, a hatóság szóvivője közölte, a hatóság munkatársai minden olyan egységet ellenőriznek, ahol állati eredetű készítményeket forgalmaznak, valamint ahonnan ilyen jellegű termékek kerülnek közfogyasztásra, de a rendőrséggel közösen a közutakon is végeznek ellenőrzéseket. Az élő és vágott állatok tárolásának és szállításának szabályosságát egyaránt vizsgálják, rendszerint piacnapokon, valamint az ideiglenes állatpiacok idején fokozzák az ellenőrzéseket az utakon – mondta el a szóvivő.
Az állam megtéríti a kárt
Mivel a háztáji disznóvágások jelentős részére hétvégéken kerül sor, jövő héttől meghosszabbított munkaprogrammal, hétvégén is működnek a hatóság városi kirendeltségei, így szombaton és vasárnap is elvégzik a trichinella-vizsgálatokat. A laboratóriumi vizsgálathoz egy 150 grammos rekeszizom-darabra van szükség, s ha a minta megfelel az előírásoknak, a vizsgálat legfeljebb 10 percet vesz igénybe.
„A megyében ötvenkilenc körzeti állatorvosi rendelő működik, ahol a vizsgálatot el lehet végeztetni, a magán állatorvosi rendelőkben is elvégzik ezt, csak vigyék be a mintákat az emberek” – tájékoztatott a szakember. Ugyanakkor azt is közölte, hogy miközben korábban nem volt kártérítés, most ha egy sertéshúsminta fennakad a trichinella-vizsgálaton, a fertőzés miatt kárba veszett állat értékét megtéríti az állam.
Egyébként Hargita megyében évente nem sok, mindössze két-három húsminta tesztje hoz pozitív eredményt, leginkább elejtett vaddisznók és medvék esetében – tudatta Püsök László. Romániában kétmillióra becsülik a háztáji gazdaságokban tartott sertések számát. A szakemberek szerint az állomány ötödét vágják le az ünnepeket megelőző időszakban.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!