Felmerült a burgonyavész és más gombás növényi megbetegedések kialakulásának veszélye Hargita megyében, a szakemberek permetezést javasolnak a gazdáknak, különösen az érzékeny fajtájú korai burgonyák esetében.
2013. június 12., 20:442013. június 12., 20:44
Bár nagy mennyiségû csapadék esett az elmúlt hetekben a Székelyföldön, a tavaly kialakult szárazság miatt az esõ csak helyenként bizonyult soknak. A talaj mélyebb rétegei továbbra is csapadékhiányosak: június elején térségtõl függõen még hektáronként 250–370 köbméternyi víz hiányzott a talajból. „Ha júniusban négyzetméterenként mintegy százliternyi esõ esne, az pótolhatná a krónikussá vált nedvességhiányt a talajban, különösen ha nincs hirtelen felmelegedés, s így mérsékelt marad a párolgás\" – tudtuk meg Török Jenõtõl, a Hargita Megyei Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetõjétõl.
Elmondta, az elmúlt hónapban éppen a sokévi átlagnak megfelelõ mennyiségû csapadék esett Hargita megyében, de nem ideális megoszlásban. Noha elszigetelten, például egyes alcsíki burgonyaföldeken a sorok között megállt a víz egy-két napra, de ezeket az eseteket leszámítva nem okozott gondokat az esõ. Az évszakhoz képest alacsony hõmérséklet a melegkedvelõ növényeknek, a paradicsomnak, a paprikának, a tavaszi árpának és a kukoricának árthatott – mutatott rá az igazgató. A gyakori rövid záporok miatt azonban megnõtt a különbözõ gombás növényi megbetegedések veszélye, ha egy-két hétig még kitart a csapadékos idõszak, megjelenhet a burgonyavész, a gyümölcsfákon pedig különféle levélbetegségek. A növényvédelmi központok a gabonafélékre már kiadták a gabonarozsda és mézharmat kialakulására vonatkozó figyelmeztetést és elõrejelzést – közölte Török Jenõ.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!