A drámai mértékű tejpiaci árzuhanás miatt az Európai Bizottság félmilliárd eurós különtámogatást kíván szétosztani az uniós tejtermelő gazdák között – erről az uniós országok agrárminisztereinek hétfői brüsszeli tanácskozásán született döntés.
2015. szeptember 10., 13:092015. szeptember 10., 13:09
2015. szeptember 10., 13:212015. szeptember 10., 13:21
Bizottsági források szerint a félmilliárdot abból az összegből akarják kiutalni, amit – még a tejkvóta-rendszer hatálya alatt – a kvótákat túllépők fizettek be büntetésként. Ilyen pénzek kifizetéséhez nem kell a tagállamok hozzájárulása.
Az agrárminiszteri tanácskozásról kiszivárgott hírek szerint a tagországok képviselői kevés hajlandóságot mutatnak arra, hogy növeljék az állami támogatásokat a tejszektor számára. Az is biztossá vált az ülést követően, hogy a tejkvóták rendszerének egyszer s mindenkorra vége. Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára előrelépésként értékelte az Európai Bizottság intézkedését.
„A csomag a tervek szerint a tagállamokra lebontott, célzott támogatási borítékokat tartalmaz majd, amelyeket a tagállamok döntése alapján oszthatnak szét a tagállamokban” – közölte az államtitkár. Elmondta, hogy emellett új, magántárolási konstrukciót vezetne be a brüsszeli bizottság a tejpor, a sajt és a sertéshús esetében. Nagy István szerint a fő hangsúly most a tejtermelők megsegítésén van, mert ők már lassan önköltségi áron sem tudják eladni terméküket.
Törvényjavaslat újracímkézésre
A romániai szarvasmarha-tenyésztők egyesületének elnöke, Claudiu Frânc bejelentette: törvényjavaslatot dolgoznak ki a tejtermékek címkézésére vonatkozóan. Az egyesület elnöke szerint a vásárlókat becsapják a tejtermékek között kínált, de valójában tejet nem tartalmazó termékekkel, s ezt szerinte egy új jogszabállyal lehetne megoldani. Az egyesület egyébként felmérést készített, amely szerint a szupermarketek polcain lévő tejtermékek csaknem harminc százaléka egyáltalán nem tartalmaz tejet.
Az ülés egyébként több órás késéssel kezdődött. Előzőleg a nyomott tejárak miatt traktoros felvonulással tiltakozó tejtermelő gazdák hatalmas felfordulást okoztak a hétfő reggeli csúcsforgalomban egyes Brüsszelbe vezető, illetve brüsszeli közutakon.
Mintegy kétszáz traktor vonult a kelet felől Brüsszelbe vezető autópályán a belga főváros EU-negyedébe, ahol a nap folyamán utcai és köztéri incidensek követték egymást. Egyes radikális demonstrálók autógumikat égettek, a rendőrök könnygázt vetettek be.
Az EU-ban, mint ismeretes, idén tavasszal megszüntették a termelés felső tűréshatárait tagországonként kijelölő kvótarendszert. Emellett nehézségeket okoz az uniós országok mezőgazdasági termékeire kivetett orosz importstop is.
Amint arról a Krónika is beszámolt, a romániai gazdák több alkalommal is tüntettek a tejkvóta eltörlését követően. Az érdekvédelmi szervezetek képviselői szerint a gazdák a kis- és közepes gazdaságok jövője miatt is aggódnak: úgy vélik, a kormány egyáltalán nem védelmezi az érintetteket, a tejkvóta megszűnésével pedig a külföldről beáramló tejipari termékek kiszorítják a piacról a helyi termelőket. Panaszkodnak a magyarországi gazdák is: a magyar termelők az önköltségi ár alatt, literenként 75 forintért adják el a tejet a feldolgozóknak – mondta Harcz Zoltán, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója.
Elmondta, a tej előállítási ára 90-100 forint literenként, ami egy hatékony gazdaságban 85 forint is lehet, de egy kevésbé modernben több mint 100 forint. Kifejtette, túltermelés és kínálati piac alakult ki, mert áprilistól megszűnt az uniós tejkvóta, továbbá az uniós döntéshozók nem számoltak azzal, hogy bevezetik az orosz embargót.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!