Sándor Krisztina és Csomortányi István a kolozsvári sajtótájékoztatón
Fotó: EMNT
Folyamatosan bővítené tagságát az Erdélyi Magyar Gazdák Egyesületeinek Szövetsége, amely a falugazdász-hálózat kiterjesztését is célul tűzte ki magyarországi mintára
2018. március 01., 14:302018. március 01., 14:30
Ezt Csomortányi István, a szervezet elnöke jelentette be kolozsvári sajtótájékoztatóján. A gazdaszövetség egyébként a múlt hétvégén tartotta meg tisztújító ülését, amelynek keretében Csomortányit újabb két évre elnökké választották.
illetve folyamatosan újabb tagok is kérik felvételüket. Csomortányi elmondta, legutóbb a Hegyközi Gazdák Egyesületét vették fel a szövetségbe. A gazdaszövetség vezetőjének ismertetése szerint az elmúlt két évben a magyarországi földművelésügyi minisztérium falugazdász-hálózatának kiépítése is beindult Erdélyben, amelynek köszönhetően az EMGE-szövetség két falugazdász alkalmazásához kapott segítséget, mindketten háromszékiek.
ugyanakkor munkájuk során pontos képet kell alkotniuk a falvakban működő családi gazdaságokról, mivel a minisztériumnak erről nincs pontos kimutatása. A szövetség a hálózat bővítésének további folytatását várja, remélve, hogy újabb falugazdászoknak tud hasonló lehetőséget nyújtani.
„Az EMGE-szövetség sűrű kapcsolati hálót épített ki az elszakított területeken, illetve Magyarországon, főként a magyar szakminisztériummal és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával, amely a Kárpát-medencei Magyar Gazdák Egyeztető Fórumát (KEF) is működteti” – mondta Csomortányi István.
Az EMGE-szövetség tagszervezeteinek többsége egyébként partnerségben működik az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) területi szervezeteivel, tevékenységeik gyakran közösen zajlottak. Ezúttal a közelgő anyaországi választásokat megelőző regisztrációs folyamatban segítenek, ugyanakkor a levélszavazatok begyűjtésében is. „Nincs senki más, aki akkora érzékenységgel fordult volna munkánk felé, mint az elmúlt 8 év anyaországi kormányzata. Így mi is a folytatáshoz való felhatalmazás megadására bíztatjuk a gazdákat, hiszen a megkezdett munkát nem szabad abbahagyni Erdélyben sem” – mondta Csomortányi.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!