„Ne álmodozzunk, nem rendelkezünk minőségi gabonával, zöldség- és gyümölcsfélékkel, az állatokkal még a belföldi szükségletet is éppen kielégítjük, az országban készített bor és a méz viszont nemzetközi színvonalat képvisel” – mondta Rădulescu. A sikeresnek vélt ágazatok támogatása kapcsán az államtitkár elmondta: a minisztérium elegendő uniós forrással rendelkezik a gazdák megsegítésére, és kevésbé kell hagyatkozzon az állami költségvetésre.
Cornel Dicu, a minisztérium képviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy a mezőgazdasági termelők számára kiírt, szőlőültetvény-telepítést támogató pályázati pénzeket rendszerint 100 százalékos arányban lehívják – idén 42 millió eurós keret állt a gazdák rendelkezésére. A 40–60 százalékban vissza nem térítendő támogatás célja ültetvények telepítésével, meglévő ültetvények korszerűsítésével, a fajtaszerkezet javításával a piaci igényekhez alkalmazkodni tudó hatékony és minőségi követelményeknek megfelelő gazdálkodás hátterének megteremtése.
A termelést illetően Dicu elmondta: az elmúlt évben 256 312 hektoliter romániai bor készült, míg az idei becslések szerint a szám 270 ezerre kerekedhet. A szőlővel beültetett terület idén meghaladja a 170 ezer hektárt. Növekvőben van a román borexport is: a minisztérium tudomása szerint tavaly 117 ezer hektoliter Romániában készült bort értékesítettek, többnyire az olasz, spanyol, szlovén és francia piacon.
Bár a külföldi piacokon elért eredmények egyre jobbak, az itthoni boltok borkínálata még mindig szerény: Adrian Rădulescu szerint a Romániában árusított borok 50 százaléka továbbra is rossz minőségű, élelmiszer-adalékanyagokat és tartósítószereket tartalmazó, dömpingáron árusított nedű, melyet nem lehet bornak nevezni.
Nagy sikerű borverseny Nagykárolyban
Közel 130 mintát kellett végigkóstolnia a szakértőkből álló zsűrinek a nagykárolyi borversenyen. A legjobb nedűért járó díjat Ioan Jugreţean vihette haza. A partiumi kisváros termelőinek bora mellett a szőlőskertbeli Motel vendéglő asztalára a megye több településéről is érkezett minta, valamint a Szent Orbán Borlovagrend szervezte megmérettetésre Zsibóról is hoztak vizsgálnivalót.
A 15. alkalommal megrendezett vetélkedőn a szomszédos magyarországi Mátészalka borászai is bemutatkoztak, az ő nedűiket versenyen kívül lehetett megízlelni. A 126 féle mintát osztályozó zsűri elnöke Dorin Popa, országos szaktekintélynek örvendő pálinka- és borkóstoló volt. Őt ifj. Csávossy György, Komáromi József, Umhauser Valéria és Bencze Zoltán segítette a döntéshozatalban. A nagyszámú beérkezett minta a résztvevőket és a szervezőket is meglepte.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.