Borítékolható drágulások

Várhatóan drágulni fognak az erdélyi megyékben kereskedelmi forgalomba kerülő sütőipari termékek – tudta meg a Krónika az ágazat képviselőitől. Az idei szeszélyes időjárás miatt a vártnál kisebb búzatermést takarítottak be az országban – a tervezett 6,7 millió tonnánál alacsonyabb, ám a tavalyinál mégis magasabb búzaterméssel, 5,7 millió tonnával számol a mezőgazdasági minisztérium –, ugyanakkor a betakarított termés minősége is gyenge. Az Országos Sütő- és Malomipari Szövetség elnöke, Aurel Popescu már bejelentette: az elmúlt hetekben a liszt ára országos átlagban jelentősen növekedett, emiatt a pékségek kénytelenek emelni termékeik árát.

Bíró Blanka

Gyergyai Csaba

Dénes Emese

2010. augusztus 26., 06:222010. augusztus 26., 06:22

Jelenleg egy tonna liszt 1050 lej, míg néhány hónappal ezelőtt 750 lejbe került. Romániában idén is lesz búzaimport, annak ellenére, hogy a hazai termés lefedi a belföldi szükségletet – közölte a mezőgazdasági minisztérium. Idén a tavalyihoz hasonló, 2,5 millió tonnás kivitelre számítanak a szakemberek, külföldről becslések szerint 500–600 ezer tonna búza került romániai tárolókba.

A búzaár további növekedését várják

Szatmár megyében legkevesebb harminc százalékos kenyérár-növekedést jósolnak a sütőipar képviselői. „A búza kilónkénti ára már harminc százalékkal magasabb, ezért magától értetődő, hogy a kenyér árát sem tudjuk majd alacsonyabban tartani” – nyilatkozta lapunknak Fastus Ştefan pékipari vállalkozó, a Backerei Fastus tulajdonosa. Mint mondta, csak azok a pékségek tudják majd olcsóbban adni a kenyeret, amelyeknek még van raktáron tavalyi búzájuk – tette hozzá a szakember.

Jelen pillanatban Szatmár megyében – az erdélyi megyékhez hasonlóan – hetven–nyolcvan banit kérnek a termelők a gabona kilójáért, míg néhány hónappal korábban 50 baniért is lehetett kapni. Mint kiderült, sokan még mindig visszatartják a termést, abban bízva, hogy tovább növekedik a búza ára. Ezért a Szatmár megyei malomipari egységek egy része felújítási munkálatok címén pár hétre igyekszik beszüntetni a tevékenységét, és megvárni, amíg kialakul egy stabil ár a gabonapiacon, s a termelők áruba bocsátják búzájukat. A többi megyében és a szomszédos Magyarországon is hasonló a helyzet a piacon, ezért egyelőre nincs lehetőség a búza utánpótlására. A Fastus pékség saját malommal rendelkezik a Szatmár megyei Szaniszlón, a búzát pedig a helyi termelői társulásoktól vásárolják fel – tudtuk meg a cégvezetőtől. Az idei termés a megyében jóval kevesebb és a minősége is elmarad a korábbi évekétől, legfeljebb közepesnek mondható – fejtette ki a Krónikának a szakember. Jelenleg egy kiló kenyér a pékség saját üzleteiben 2,5 lejbe kerül, az áremelkedés következtében azonban hamarosan el fogja érni a 3,2–3,5 lejes kilónkénti árat – magyarázta a vállalkozó. A kenyér árát az alapanyagon kívül azonban az előállítási költségek növekedése is befolyásolja, a hideg időszakban várható általános energia, gáz- és villanyáremelés szintén növelni fogja a kenyér árát. Fastus szerint a pékségek sokat spórolhatnának, ha fokozatosan átállnának a fatüzelésű kemencékre, ez lényegesen csökkentené a kenyér előállítási költségeit. A sütőipari szakember úgy véli, az áremelkedés nem fogja befolyásolni a keresletet, hiszen a kenyér még mindig olcsóbb, mint a hús, a lakosság számára pedig nélkülözhetetlen ez az alapélelmiszer. Egyetlen terület van, ahol érződik a kereslet csökkenése, ez pedig a sütemények piaca, itt az utóbbi időszakban tizenöt százalékos forgalom-visszaesést mértünk – tette hozzá Fastus.

EIU-felmérés: nincs ok pánikra
A búza árának gyors emelkedése aggodalmat keltett, ám a világgazdaság „gyógyulása” megtorpanni látszik, az árukészletek pedig viszonylag bőségesek, ezért nincs ok riadalomra – írták a londoni székhelyű Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb, nem befektetési banki gazdaságelemző és előrejelző központjának szakemberei legfrissebb tanulmányukban. „Idén a második negyedévben meredeken estek az árupiaci árak, majd júliusban megindultak fölfelé. Augusztus elején a búza 70 százalékkal többe került, mint június végén. A búza emelkedő ára alapvetően a keresleti-kínálati viszonyokat tükrözte, főleg az Oroszországban és más nagy termelőknél tapasztalt időjárási problémák miatt. Júliusban a gyengébb dollár is támogatta az árupiaci árakat. Sokan attól tartottak, hogy visszatér a 2007-es és 2008-as élelmiszerár-spirál – amikor az élelmiszerárak világszinten átlagosan 30-30 százalékkal emelkedtek mindkét évben – és vele a világszinten gyorsabb infláció. Úgy véljük, ezek az aggodalmak túlzottak, részint, mert a búza világpiacán az alapok eddig komolyan nem sérültek, részint mert a világgazdasági kilátások viszonylag gyengék” – olvasható az EIU elemzésében.

Székelyföld: nem tartanak a forgalom visszaesésétől

Az Udvarhelyszéken működő pékségek képviselőitől megtudtuk: van, ahol már megdrágították a piacra kerülő termékeket, és olyan vállalatok is vannak, ahol tervbe vették a készítmények árának növelését. A vállalatok vezetői kivétel nélkül arról számoltak be a Krónikának, hogy az utóbbi hónapban már előfordult, hogy akár 40 százalékkal is drágábban vásárolták meg a legfontosabb alapanyagot, a lisztet. Egyelőre azonban, ahol még maradt a korábban, alacsonyabb áron beszerzett gabonából, ott abból sütnek, így áraik változatlanok, vagy legtöbb öt százalékkal emelkedtek. Szeptembertől viszont egészen biztos, hogy a búza- vagy lisztbeszerzés függvényében akár 15–30 százalékkal is többe kerülnek a péktermékek Udvarhelyszéken – közölték a pékségek képviselői. A gyártók azonban a drágulás ellenére sem számítanak arra, hogy megcsappanna a kenyér iránti kereslet, hiszen köztudott, hogy a székelység körében annyira népszerű ez az alapélelmiszer, hogy még krumplival is fogyasztják.

Háromszéken nem lesz több drágítás

A háromszéki pékségek az év hátra lévő részében nem tervezik a liszt árának emelkedésével arányosan drágítani a pékipari termékeket. Diószegi László, a sepsiszentgyörgyi Diószegi-pékség tulajdonosa a Krónikának elmondta, a liszt ára az elmúlt hetekben összesen 50–60 százalékkal emelkedett Kovászna megyében, emiatt a vállalat által készített termékeket már akkor 15 százalékkal drágábban árulták a háromszéki boltokban. „Eldöntöttem, hogy ebben az évben már nem emelem az árakat, függetlenül attól, hogyan alakul a továbbiakban a búza és a liszt ára” – jelentette ki a megyeszékhelyi üzletember. Mint mondta, mindig legalább egy hónapra előre vannak liszttartalékai, ugyanakkor átvette a kilyéni malmot, és inkább a jövedelemből fedezi a legfontosabb alapanyag, a liszt drágulását. A szotyori Zoemia pékség sem tervez egyelőre további áremelést. Varză Emese társtulajdonos lapunknak elmondta, hétfőtől 10 százalékkal növelték az árakat, de ez elenyésző mértékben fedezi a liszt drágulását. „Csak egyik napról a másikra tervezünk, egyelőre kivárunk. Még nem tudjuk pontosan megmondani, hogy szükség lesz-e további drágításokra” – mondta az üzletasszony, hangsúlyozva, várhatóan a nagy cégekhez igazodnak majd: ha azok nem drágítanak, akkor a kisebbek sem tehetik, hiszen teljesen kiszorulnak a piacról.
 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás