2007. július 10., 00:002007. július 10., 00:00
Tolnay István, az agrárképzés infrastrukturális hátterét biztosító Pro Universitate Partium Alapítvány kuratóriumának tagja szerint ebben az esetben a 2008-ban felvételiző hallgatóknak várhatóan 105 ezer forintot kell majd fizetniük évente. Tolnay hozzátette, a rendelkezés jövő tanévtől az idén felvételizők és a szeptembertől másod-, illetve harmadéves hallgatók esetében is érvényes lesz.
A mezőgazdasági mérnöki szakra magyarországi rendszerben szerveznek felvételit: az érettségi eredményt, valamint a középiskolában oktatott tantárgyakból szerzett jegyek átlagát veszik figyelembe. A képzés helyszíne a Partiumi Keresztény Egyetem, az órákat hétvégeken a debreceni egyetem oktatói tartják. A városban már harmadik éve folyik mezőgazdasági mérnökképzés magyar nyelven, a hallgatók többsége a Székelyföldről, illetve Szatmár, Szilágy és Bihar megyéből érkezik. A diákok hazai farmokon gyakorlatoznak, és évente jelen vannak a hódmezővásárhelyi és a debreceni mezőgazdasági kiállításokon. „A hallgatók a Debreceni Egyetem diplomáját kapják az egyetem elvégzése után, amelynek honosításával kapcsolatban jó tapasztalatokkal rendelkezünk – magyarázta Tolnay. – Aki tovább akar tanulni, az Magyarországra is jelentkezhet mesteri képzésre, vagy itthon is elvégezheti azt más egyetemeken.”
Tolnay István hozzátette, az elmúlt évek felvételi vizsgáin túljelentkezés volt, ám magas volt az év közben a lemorzsolódó hallgatók száma is. A hallgatók zöme második egyetemként választotta a felsőfokú agrárképzést. „Azért tartottuk fontosnak a magyar nyelvű felsőfokú agrárképzés beindítását, hogy a diákok anyanyelvükön sajátíthassák el egy hiányszakmának számító foglalkozás alapjait. Romániában nagy kiterjedésű területeken gazdálkodnak, ám a gazdák nagy része semmiféle szakképesítéssel nem rendelkezik. Ezt mindenképpen pótolni kell” – szögezte le Tolnay. Az alapítvány vezetői azt tervezik, hogy országunkban is akkreditáltatják a magyar nyelvű agrárképzést, amelyet a Partiumi Keresztény Egyetem keretében folytatnának.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.