Fotó: Boda L. Gergely
A fogyasztók egészségét is veszélyezteti az állatorvosok tevékenységét szabályozó, nemrég módosított törvény alkalmazása – hívják fel a figyelmet a szakértők. Az állatorvosi kamara az alkotmánybírósághoz fordul.
2017. december 21., 11:192017. december 21., 11:19
2017. december 21., 11:322017. december 21., 11:32
Elsősorban közegészségügyi szempontból tartják aggályosnak az állatorvosok tevékenységét szabályozó törvény módosítását a szakma képviselői és az ellenzéki politikusok, mi több, az új jogszabály meglátásuk szerint több sebből is vérzik.
hiszen a sarkalatos törvényt egyszerű jogszabállyal módosították, így bíznak benne, hogy mégsem lép életbe.
Az állatorvos végzettségű Magyar Lóránd parlamenti képviselő a Krónika érdeklődésére elmondta, az RMDSZ-frakció a szakbizottsági és parlamenti vitán is a törvénymódosítás ellen szavazott, mivel több pontját is aggályosnak találják.
– „lehet állatorvos” –, sőt ezen túlmenően a gyógyszertárakban sem kötelező már az állatorvos jelenléte. „Egy asszisztens is lehet elárusító a gyógyszertárban, de az orvos jelenlétére szükség van, hogy megfelelő útbaigazítást adhasson a termékekről” – szögezte le a képviselő.
Fotó: Barabás Ákos
Magyar Lóránd elhibázottnak tartja azt a törvénycikkelyt is, miszerint az állatok tulajdonosa megvásárolhatja a különböző oltóanyagokat, szérumokat. Rámutatott:
A szakember rendkívül kockázatosnak nevezte azt az engedményt is, miszerint ezentúl az állatorvosi asszisztensek is beadhatják az érzéstelenítőket, holott meglátása szerint nincs megfelelő képesítésük ezeknek a veszélyes anyagoknak a használatára.
előfordulhat, hogy nem várja meg, míg a hatóanyag kiürül az állat szervezetéből, leadja a tejet, eladja a húst, tojást, így az antibiotikum bekerül az emberi szervezetbe. „Mindez olyan körülmények között, hogy Románia jelenleg is az elsők között van az EU-ban az élelmiszerekben kimutatható antibiotikumok tekintetében” – mondta Magyar Lóránd. Elmondta továbbá, a kormánypártok a vita során azzal érveltek, hogy a kis településeken is, ahol nincs állatorvos, a gazdák hozzá kell jussanak a gyógyszerekhez az állataik számára.
hiszen a könnyítésekkel megkétszereződhet az állatok számára gyógyszereket forgalmazó létesítmények száma – a jelenlegi kétezerről akár négyezerre, országos szinten –, ez pedig egyértelműen a gyártóknak és a forgalmazóknak kedvez, miközben az állatorvosok megélhetését veszélyezteti.
Fotó: Thomas Campean
A módosított jogszabály közegészségügyre gyakorolt ártalmas hatásaitól tart Sikó Barabási Sándor, a Kovászna megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság vezetője is. Szerinte még
Most is előfordul, hogy a gazdák nem tartják be az állatorvos utasításait, ám ha orvosi felügyelet nélkül gyógyszereznek, még rosszabb lesz a helyzet, szögezte le a főállatorvos.
A jelenlegi helyzet visszásságaira is rámutatott lapunknak nyilatkozva Kölcze Gyula sepsiszentgyörgyi állatorvos. Elmondta,
Szerinte, inkább arra lenne szükség, hogy a végéről fogják meg a történetet, az élelmiszereket folyamatosan ellenőrizzék. Ehhez beruházásokra lenne szükség, minden élelmiszer-biztonsági egységnél jól felszerelt laboratóriumokat kellene berendezni, hogy a megengedettnél magasabb gyógyszerszintet az állati eredetű élelmiszerekben mérni tudják. Egy neve elhallgatását kérő állatorvos lapunknak szintén úgy nyilatkozott,
azt nem tartja gondnak, hogy csökkenhet az állatorvosok bevétele, hiszen a kiesést a szolgáltatások díjszabásának enyhe növelésével pótolni tudják.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!