Aggályos földtörvény

Aggályos földtörvény

A termőföldek eladását és vásárlását szabályozni hivatott törvénytervezet ismételten azt mutatja, hogy Romániában az állam és a jelenlegi kormányzat képtelen megszabadulni a régi, kommunista rögeszméktől, és az oly sokat emlegetett decentralizáció csupán porhintés – hívta fel a figyelmet közleményében Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke.

Gyergyai Csaba

2013. szeptember 11., 19:192013. szeptember 11., 19:19

Az elöljáró arra kérte fel a gazdaegyesületeket, a civil szervezeteket, valamint az RMDSZ honatyáit, hogy tiltakozzanak a tervezet elfogadása ellen, mert az jelentős mértékben akadályozza az ország mezőgazdaságának fejlődését.

 

“A tervezet akadályozza az agrárium fejlődését”

Míg Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter a tervezet ismertetésekor azt nyilatkozta, az új jogszabállyal megakadályoznák a romániai termőföldek külföldi tulajdonba kerülését, Borboly szerint annak elfogadása és érvénybe lépése éppen a román állampolgárok földvásárlási szándékát fogja megtörni “az agyonbürokratizált, a hazai mezőgazdaság fejlődését megakadályozó rendelkezésekkel”. A megyei tanácselnök szerint a tervezettel a kormány brutálisan beavatkozik a szabadpiaci versenybe, amely bizonyos szinten ellentmond még az alkotmány magántulajdonra vonatkozó rendelkezéseinek is.

A közlemény rámutat: a mezőgazdasági minisztérium honlapján is tanulmányozható tervezet első cikkelye rögzíti, a szabályozás romániai és európai uniós állampolgárokra vonatkozik. “A javaslat értelmében egy ugandai vagy orosz állampolgár teljesen más, lazább feltételek mellett vásárolhatna Romániában termőföldet, mint a hazai vagy uniós termelők, akik csak hosszú, majd három hónapot felölelő procedúra révén bonyolíthatnának le egy vásárlási ügyletet” – példázott Borboly.

 

“Elgáncsolt” uniós programok  

A Hargita megyei önkormányzat vezetője úgy véli, a törvénytervezet szöges ellentétben áll a kormány és az Európai Unió több olyan programjával, amely a vidéki települések és a mezőgazdaság fejlődését szolgálja, mint például a fiatal gazdák támogatását vagy a falvak újranépesítését célzó, többnyire uniós forrásokból finanszírozott projekteket. “Teljes mértékű aberrációnak tartom, hogy igazolni kell egy legalább ötéves mezőgazdasági múltat, vagyis aki eddig nem dolgozott mezőgazdaságban, az Romániában már nem is fog. Hiába jó menedzser egy olyan személy, aki tőkével is rendelkezik, és lehetőséget lát a mezőgazdaságban: ha eddig nem vágott bele, akkor ezentúl sem próbálkozhat – mutat rá az elöljáró. – Nem szabad a magántőke, a magánkezdeményezések elé ilyen jellegű akadályokat gördíteni. Az sem nyilvánvaló, hogy az állam miként kívánja a mezőgazdaságban szerzett tapasztalatot ellenőrizni, de valószínűleg majd erre is létrehoznak egy hivatalt a törvénytervezetben szereplő földhatóság mellé, amelynek az engedélye nélkül semmilyen tranzakciót nem lehet majd lebonyolítani termőföldekkel.”

Borboly szerint ugyanakkor a birtokolható területek méretére vonatkozó előírások is teljesen fölöslegesek. A tervezet ugyanis leszögezi: egy magánszemély legfeljebb 100 hektár földterülettel rendelkezhet. “Akinek van már 100 hektárja, az egyrészt nem egyszerű gazdálkodó személy, másrészt, ha további területeket akar vásárolni, azt meg tudja tenni egy családtagok nevén, vagy egyszerűen alapít egy céget, majd egy-két év múlva bezárja, és a cégekre vonatkozó, jelenleg érvényben lévő rendelkezések szerint az övé lesz a föld. Vagyis egy teljesen fölösleges szabályozásról beszélhetünk” – érvelt Borboly. Az elöljáró úgy értékeli, a jogszabálytervezet teljesen beleillik abba a központosítási folyamatba, amit a kormány a regionalizáció és decentralizáció címen hirdet.

 

Constantin: lépni kell a fejlesztések érdekében

Amint arról korábban beszámoltunk, a mezőgazdasági minisztérium által frissen bemutatott tervezet egyebek mellett leszögezi: magánszemélyeknek 2014 januárjától nem lehet száz hektárnál nagyobb mezőgazdasági területük, és – a szaktárcánál kidolgozott tervek szerint – vásárolni is csak abban az esetben tudnak, ha igazolják mezőgazdasági ismereteiket vagy legalább ötéves tapasztalattal rendelkeznek a mezőgazdasági ágazatban. Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter a  szigorításokkal kapcsolatban azt mondta, a mezőgazdaság fejlesztése érdekében van szükség ezekre, valamint azért, mert az agrárismeretek hiányában végzett gazdálkodás miatt egyes térségekben romlott a talaj minősége. A mezőgazdasági minisztérium az agrárterületek birtoklására vonatkozó feltételeket is jogszabálytervezetben szigorítaná, a szabályozás értelmében a földtulajdonosoknak bizonyítaniuk kell majd, hogy mezőgazdasági tevékenységet folytatnak parcelláikon.

Külföldi állampolgárok jelenleg csak belföldi tőkével is rendelkező vállalkozások révén vásárolhatnak földet az országban, de az EU-s követelményeknek megfelelően  január elsejétől Romániának fel kell oldania ezt a moratóriumot, és liberalizálnia kell a földvásárlásokat. Vélhetően emiatt a földvásárlásokra és a földtulajdonra vonatkozó szigorításokat a külföldi magánszemélyek esetében is kötelezővé tennék, tehát az EU tagországainak állampolgárai, a Romániában vagy a közösség más tagországaiban bejelentett lakhellyel rendelkező külföldiek is csak a román állampolgároknak előírt feltételek betartásával vásárolhatnának vagy birtokolhatnának agrárterületeket. A törvénytervezet értelmében a földek adásvételénél – azonos ár és feltételek mellett – elővásárlási jogot élveznek majd a társtulajdonosok, a szomszédos földterületek tulajdonosai, a föld bérlői, vagy az adott településen mezőgazdasági tevékenységet végző, 40 évesnél nem idősebb gazdák és az állami intézmények. Az előírások megszegése esetén hektáronként 100 ezer lejig terjedő pénzbírságot ír elő a jogszabálytervezet. A tervezet értelmében a mezőgazdasági minisztérium alárendeltségében megalakuló Földpiacot Kezelő és Szabályozó Hatóság fogja felügyelni és ellenőrizni a földek adásvételét.

Az agrártárca által kedden közzétett adatok szerint jelenleg a termőföldek 8 százaléka – több mint 700 ezer hektár – van külföldi kézben. A minisztérium úgy tudja, ebből 170 ezer hektáron olasz, 108 500 hektáron német, 70 ezer hektáron pedig arab befektetők gazdálkodnak. Magyarország a lista negyedik helyét foglalja el 56 700 hektárral.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. április 21., péntek

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják

Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.

Magyar Lóránd: a kormányzati és uniós források mind a gazdák fejlődését szolgálják
2023. március 17., péntek

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona

Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.

Csődhelyzetbe hozza a romániai termelőket az olcsó ukrán gabona
2023. március 17., péntek

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben

A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.

Nagy a csúszás, megannyi nehézség ígérkezik a nyárra várható uniós pályázati idényben
2023. március 13., hétfő

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
2023. március 12., vasárnap

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett

A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.

Mérában kitartanak a ,,szeszélyes” bivalyok mellett
2023. március 10., péntek

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
2023. március 08., szerda

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket

Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.

Kalotaszegről, a Mezőségről és Aranyosszékről várnak hagyományos recepteket
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.

Lesz bárányhús, de milyen áron?
Lesz bárányhús, de milyen áron?
2023. március 07., kedd

Lesz bárányhús, de milyen áron?

2023. március 07., kedd

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt

Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.

Júniusban jelennek meg az első agrárpályázatok, a fiatal gazdák finanszírozása nem igényel önrészt
2023. március 05., vasárnap

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás

Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.

Kivitelezhetetlen uniós elképzelés, hogy 2030-ra kétharmaddal csökkenjen a húsfogyasztás