Fotó: Thomas Campean
Április 25-éig biztosan nem alkalmazzák a juhnyájat őrző kutyák számának korlátozását kimondó törvénycikkelyt, ezt követően pedig módosítják a vadászati törvényt – ígérte meg a szenátus plénuma előtt Achim Irimescu.
2016. február 28., 13:282016. február 28., 13:28
Mint mondta, korábban tárgyalásokat folytatott a környezetvédelmi minisztérium és a zöld civil szervezetek illetékeseivel, valamint a juhászok képviselőivel a témában, és abban is megállapodtak, nem alkalmazzák a sokat vitatott vadászati törvénynek azt a cikkelyét sem, amely betiltja a legeltetést március 31-éig. „Mi ahhoz tartjuk magunkat, amit megígértünk. Munkacsoportot hoztunk létre, melynek az a dolga, hogy az állattenyésztők és területtulajdonosok problémáival foglalkozzon napi rendszerességgel\" – mondta a miniszter.
Románia juhtenyésztő nagyhatalom
Románia Európa harmadik legnagyobb juhtenyésztő nagyhatalma – derül ki egy friss femérésből. A mezőgazdasági minisztérium nyilvántartása szerint a gazdák 9,5 millió juhot tartanak, az Unió állományának (84,2 millió egyed) 11 százalékát. Romániát Spanyolország (18 százalék) előzi meg, első helyen az angolok állnak. A szigetország juhállománya eléri a 23 millió egyedet, az Unió állományának 27 százalékát.
A gabonatermesztésben jelenleg az ötödik helyen áll Románia. Tavaly az Unióban 331,7 millió tonna gabona termett, országunkban 22,1 millió. Az első Franciaország 72,7 millió tonna gabonával. Németország a második 52 millió tonnával, Lengyelország 31,9 tonnával a harmadik.
Amint arról beszámoltunk, több ezer juhász tüntetett december közepén a bukaresti parlament előtt, majd a rendfenntartókkal dacolva az épület udvarára is behatolt, a tavaly júniusban elfogadott vadászati törvény ellen tiltakozva. A kifogásolt jogszabály egyik módosítása értelmében a juhászok nyájanként egy kutyát tarthatnak síkvidéken, kettőt dombvidéken és hármat hegyvidéken. A jogszabály elfogadása előtt, áprilisban a mezőgazdasági tárca államtitkára ezt azzal indokolta, hogy a juhászkutyák valójában ragadozóknak minősülnek az apróvadak szempontjából.
A legeltetés téli tilalmát a nedves, felpuhult területek „pihentetésének\", helyreállításának szükségességével magyarázta. A juhászok azt sérelmezik, hogy a kutyák számának korlátozása védtelenné teszi a nyájaikat a vadállatok támadásaival szemben, a vadászok pedig – elmondásuk szerint – sportot űznek abból, hogy lelövik az elkószált juhászkutyákat. Erre egyébként a törvény fel is hatalmazza őket.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!