Fotó: Pinti Attila
Az európai uniós támogatások terén a mezőgazdaságban bevezetésre kerülő országos stratégiai terv gyakorlati alkalmazásának tudnivalóit február végére, március elejére dolgozza ki a bukaresti mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium. Barabási Antal Szabolcs államtitkár a Krónikának nyilatkozva türelemre intette a gazdákat, és arra kéri őket, hogy ne üljenek fel a különböző portálok félretájékoztatásának.
2023. február 10., 19:562023. február 10., 19:56
A 2023-2027-es időszakra szóló országos stratégiai tervet decemberben fogadta el a bukaresti mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium, miután az Európai Bizottság illetékesei is rábólintottak. A közös agrárpolitika (KAP) előírásai számos területen hoznak változást az Európai Unió tagországainak mezőgazdasági támogatásában.
Barabási Antal Szabolcs, a bukaresti mezőgazdasági minisztérium RMDSZ-es államtitkára a Krónikának elmondta, hogy a minisztérium csapata januártól dolgozik a Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynöksége (AFIR) által meghirdetésre kerülő pályázati feltételeken, a végleges változat február végére, március elejére készül el.
,,Több román nyelvű portálon olvastam találgatásokat a pályázati feltételekről, amelyeknek nincs közük a valósághoz. Van, ahol azzal riogatnak, hogy csak azok a gazdák pályázhatnak uniós támogatásra, akiknek bizonyos mezőgazdasági képzettségük van, illetve ilyen vagy olyan tanfolyamot végeztek el. A minisztérium ezzel kapcsolatban semmiféle döntést nem hozott, minden kidolgozás alatt áll” – fogalmazott lapunknak az RMDSZ-es politikus.
Az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökséghez (APIA) március 1. és május 15. között benyújtandó kérelmekkel kapcsolatban is lesznek változások, de az alapösszegek jórészt már ismertek.
A hektáronkénti egységnyi támogatás összege 2023-ban 96,47 euró, ami lassú növekedéssel 2027-re eléri a 103, 06 eurót.
Erre az alapösszegre jönnek a különböző kiegészítő támogatások. 45 éves korig a fiatal gazdák hektáronként 46 eurót kaphatnak. A szántóföldi növénytermesztésben, a kertészetben és az állattenyésztésben további támogatások igényelhetők. A növénytermesztésben a szója, lucerna, kender, kerti borsó, szemes bab, rizs, burgonya, komló, cukorrépa, friss fogyasztásra vagy feldolgozásra szánt zöldségek, üvegházban és fóliaházban termesztett zöldségek, gyümölcsök és a takarmánynövény-vetőmag termesztéséhez igényelhető külön támogatás.
Az állattenyésztésben a jövedelemhez kötött támogatásra a tejelő szarvasmarhával, húsmarhával, tejelő bivalyokkal, juhokkal, kecskékkel, valamint selyemlepkékkel foglalkozó termelők jogosultak. A szántóföldi növénytermesztésben igényelhető környezetkímélő támogatás összege hektáronként 56 euró. A tíz hektár alatti kisgazdaságokba bevezetett környezetbarát mezőgazdaságra hektáronként 76 eurót igényelhet a gazda, illetve faiskolákban, szőlő- és gyümölcsfafarmokon a sorok közötti távolság fűvesítésére hektáronként 77 euró külön támogatás jár.
A területalapú támogatások igénylésének feltételrendeszere is kidolgozás alatt áll, a gazdák március elején ismerhetik meg az erről szóló részleteket.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!