Pataky István

Pataky István

Vesztesek

2022. szeptember 15., 08:512022. szeptember 15., 08:55

2022. szeptember 15., 08:512022. szeptember 15., 08:55

Ukrán szurkolónak öltözött Ursula von der Leyen az Európai Unió helyzetének értékelésekor, s ez mindent elárul az európai bizottsági elnökről.

 Hogyan várhatóak hideg fejjel meghozott, Ukrajna helyzetét is mérlegelő, de alapvetően mégiscsak annak a közösségnek az érdekeit szem előtt tartó döntések egy olyan vezetőtől, aki nem tud és nem akar kilépni a drukker szerepéből? Ma már nincs vita arról, hogy Európának rengeteget ártottak, ártanak az Oroszország elleni szankciók, amelyek a brüsszeli ígéretek ellenére nem állították meg az orosz agressziót. A szolidaritást önsanyargatással is megerősítő EU természetesen tisztában van azzal, hogy a háború kirobbanása óta a háromszorosára emelkedett a földgáz ára, ami mindig akkor nőtt látványosan, amikor Brüsszelben újabb szankciós csomagot fogadtak el, Oroszországot büntető intézkedést vezettek be.

Mit is mondott nemrég Annalena Baerbock zöldpárti német külügyminiszter? „Ha azt az ígéretet teszem az ukrán embereknek, hogy »mellettetek állunk, amíg szükségetek van ránk«, akkor azt be is akarom tartani. Nem számít, mit gondolnak a német választóim, de én teljesíteni akarom az ígéretet az ukrán népnek.” Ez a provokatív, a minimális nemzeti érdeket is nyíltan semmibe vevő szemlélet jelenleg elfogadott véleményt képez több uniós állam vezetői körében. Hogy ennek mi lesz az eredménye, az a közelgő tél, legkésőbb jövő tavasz folyamán fog kiderülni. Az európai lakosság egy tekintélyes része utcai akciókkal fog üzenni a sárga-kék árnyalatú politikusoknak. Az európaiak milliói mellett azok vezetői is a helyzet veszteseivé válnak.

A másik oldalon már most a vesztesek közé sorolható Vlagyimir Putyin. Szinte mindegy, miként alakul az ukrajnai háború következő néhány hónapja, esetleg éve. Európában február 24-e előtt sem rajongtak az orosz elnökért, mégis tekintélye volt. Nyugaton is úgy gondolták, veszélyes stratéga irányít a Kremlben, aki talpra állította Oroszországot, és pontosan érzékeli a világpolitika mozgásait, ellenfele gyengéit. Úgy tűnt, az orosz hadsereg ismét erős, immár profik irányítják, ráadásul jól felszerelt is. A hírek arról szóltak, hogy a Szövetségi Biztonsági Szolgálat ugyan a KGB utódja, de rendkívül felkészült, hírszerzésben nehezen verhető.

Nagyon sokan elhitték Moszkva odafigyelését az ország határain túl élő oroszokra. Aztán jött a február végi támadás Ukrajna ellen, és egymás után dőltek le az addig stabilan álló dominók. Putyin, az állítólagos stratéga alaposan elszámította magát: gyors és hatékony akcióra számított, ehhez képest belesüllyedt egy hosszúnak ígérkező háborúba. Az orosz hadsereg olykor a második világháborús állapotokat idézi, a hírszerzés rácsodálkozott az amerikai és európai támogatásra.

A kelet-ukrajnai oroszok, akik hittek Putyinban, és Krím annektálása után az anyaországhoz való csatlakozást sem tartották kizártnak, most az Oroszország katonái által romba döntött, megnyomorított szülőföldjüket siratják. Kell ennél fájdalmasabb szankció Putyinnak?

A sikeres ukrán ellentámadások miatt egyfajta sebzett medveként totális támadást tervező Putyinnal és a realitásoktól elrugaszkodott, Amerika geopolitikai céljait feltétlenül kiszolgáló, gazdasági válság, valamint tömeges elégedetlenségi hullám elé néző Európai Unióval „megáldva” sok jóra nem számíthatunk. Nemcsak Ukrajnára vár kegyetlenül kemény tél.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Izrael Irán ellen

Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.

Makkay József

Makkay József

Súlyos megszorításokkal köszönhet be az új román kormány

Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.