2010. július 30., 11:472010. július 30., 11:47
Pedig Kovács igazi környezetvédő. Lópatkolásból él, nem fertőzte meg a modernizáció szele, ha kezét felhasítja, saját maga varja össze a sebet zsákvarró tűvel. Pazarló mivoltára legfeljebb annyi írható, hogy néha a pálinka elfogyasztása után a poharat is megeszi.
A radikális zöldektől viszont vörös és sárga leszek akkor, mikor el akarják hitetni velem, hogy az ember nem más, mint egy rosszindulatú daganat az anyatermészet ölelő kebelén. S az a felfogás már szinte fanatikus, miszerint azért szaporodtak el például a Székelyföldön a medvék, mert az embernek nincs természetes ellensége, s így nincs meg a természetes szelekció fajtisztító hatása. S az emberek folyton terjeszkednek, elfoglalják az állatok területeit. Ehhez csak két megfigyelés társul a kiegyensúlyozás kedvéért: az egyik, hogy a székelyföldi hegy alatti falvakban nagyon kevés eltéréssel Áron bá háza az utolsó az erdő alatt, ahogy 100 évvel ezelőtt is. A másik megfigyelés is egyszerű, hiszen a maroknyi székely porlik, mint a szikla. Úgyhogy nem hiányzik a nyakára még vagy ezer medve, amit kilőni sem lehet, mert hű mekkora gyilkosok leszünk attól.
De hát, ha ki tudták harcolni, hogy Katalóniában betiltsák a bikaviadalt, melynek sok száz éves hagyománya volt, akkor egy szavunk se legyen nekünk, földhözragadtaknak, mert pár medve belépett az auránkba. Különben is, a földjeink termését is másoknak adományozzuk, kik úgyszintén a mi nyomásunkra kényszerültek lopni, garázdálkodni, mit árthat most egy pár megmocskolt háziállatot feláldozni a természet oltárán. Most már csak egy dolgot nem értek: az senkinek nem jutott eszébe, hogy valaki a juhok mellett is ki kéne álljon? Milyen dolog az, hogy a medve, a málnapásztor, az elvileg vegetáriánus étkeken megélő állat ártatlan juhokat, disznókat ragadjon el hidegvérrel? Micsoda pazarlása ez a természetnek? Ráadásul senki meg nem tanította a medvéket, hogy amennyi ételt kiveszel a tányérodba, azt edd is meg mind egy szálig.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.