Balogh Levente

Balogh Levente

Washington és Teherán játszmái

2020. január 10., 09:122020. január 10., 09:12

A két ország közötti háborúnak, esetleg a harmadik világháború kirobbanásának lehetünk szemtanúi? – kérdezhetik világszerte százmilliók annak nyomán, hogy az Egyesült Államok és Irán közötti konfliktus odáig fajult, hogy rakétatámadást indítottak egymás ellen.

Ha világháborútól nem is kell tartani, annyi bizonyos, hogy a konfliktus nyomán a közel-keleti térség még az eddiginél is kevésbé biztonságossá vált, és az Egyesült Államok szövetségesének számító országoknak is komoly okuk van az aggodalomra, mivel megnőtt a valószínűsége, hogy Iránhoz lojális csoportok terrortámadásokat hajtanak végre ellenük. Teherán most azzal kürtöli tele a világot, hogy a „terrorista” Egyesült Államok élezte ki a konfliktust azzal, hogy végzett Kászim Szulejmáni tábornokkal, az Iráni elit haderőnek számító Forradalmi Gárda, az al-Kudsz parancsnokával. Csakhogy ez az érvelés a klasszikus „az úgy kezdődött, hogy a koma visszaütött” mondást idézi.

Az amerikai akció közvetlen előzménye ugyanis az, hogy az Egyesült Államok bagdadi nagykövetségét Iránhoz hű csoportok megtámadták. Mivel pedig Szulejmáni éppen a titkos külföldi akciókért felelt, nem elrugaszkodott ötlet arra a következtetésre jutni, hogy köze lehetett a támadáshoz. Mindez persze nem jelenti azt, hogy az Egyesült Államok nem játszott aktív szerepet az elmúlt évtizedekben a térségben eluralkodó káosz előidézésében, és azt sem, hogy Szulejmáni levadászása nemzetközi jogi szempontból ne vetne fel bizonyos kérdéseket.

Köztudomású, hogy Irán és az Egyesült Államok konfliktusa több évtizedre nyúlik vissza. Akkor robbant ki, amikor 1979-ben Homeini ajatollah vezetésével Iránban megdöntötték a Washington szövetségesének számító sah uralmát, hogy helyette a világ egyik legelnyomóbb teokratikus rendszerét ültessék az irániak nyakába. Nem mintha addig a nyugati demokrácia légköre uralkodott volna: Reza Pahlavi sah azon, népük ellen titkosszolgálati és katonai eszközökkel is fellépő diktátorok közé tartozott, akikkel Washington azért ápolt jó viszonyt, mert az adott térségben gyakorlatilag kritikátlanul kiszolgálták az érdekeit. Ezt illusztrálandó elég annyit megjegyezni, hogy Irán helyét a stratégiailag fontos, olajban gazdag térségben amerikai szövetségesként az a Szaúd-Arábia vette át, ahol alig kevésbé szigorú vallási törvények uralkodnak, mint az Iszlám Államban.

Ahogy azonban az Egyesült Államok is úgy értékeli, hogy stratégiai érdekei vannak a közel-keleti térségben, úgy Irán is megpróbálja kiterjeszteni az érdekszféráját. Már csak azért is, mert síita többségű államként a többi, muzulmán, de szunnita többségű ország ellenségesen figyeli. Ezért támogatja Bassár al-Aszad szíriai elnököt, aki a szintén síita alavita közösség tagja, és ezért kezdett el a zavarosban halászni Irakban az országot a szunnita kisebbség képviselőjeként uraló Szaddám Huszein megbuktatása után. A síita többség ugyanis a vallási konfliktusok miatt eleve szívesen vette, hogy a síita perzsa állam – befolyási övezete kiterjesztése érdekében – a szárnyai alá veszi. Arról nem is beszélve, hogy Teherán a térség más országaiban is számos síita milíciát támogat, illetve hogy az Izrael ellenes fegyveres szervezetek patrónusaként is ismert.

Nos, Szulejmáni ezen szervezetek finanszírozását, felfegyverzését és működését támogatta – vagyis közvetlenül felelős emberek ezreinek a halálát okozó fegyveres akciókért és terrortámadásokért. Nem véletlen, hogy az általa vezetett al-Kudsz már 2007 óta a terrorista szervezetek listáján van az Egyesült Államokban, de ENSZ-szankciók is érvényben voltak ellene. Vagyis Irán reakciója, amelyben terroristának nevezi Donald Trump amerikai elnököt, illetve az amerikai katonákat, minimum nevetséges. Washington a nagykövetségét ért támadás után nem engedhette meg, hogy az ereje és befolyása még jobban megkérdőjeleződjék a térségben ezért keményen odacsapott Iránnak. Na és persze az újraválasztásra készülő Trump is felhasználhatja kampánycélra Irán megleckéztetését.

A két iraki amerikai támaszpont elleni iráni válaszcsapás várhatóan csak még keményebb amerikai akciókat válthat ki, ami magában hordozza a veszélyt, hogy a konfliktus tovább eszkalálódik, bár Amerika óriási katonai és gazdasági fölénye egyértelmű.

Ezért kérdéses, mekkora önmérsékletet képesek vagy hajlandóak tanúsítani a washingtoni illetékesek Trumppal az élen. Ám bármennyire is vitatható Washington szerepe és az általa alkalmazott eszközök a térségben, egy dolog kijelenthető: a világ jobb hely lett Szulejmáni nélkül, és mindenkinek rosszabb lenne, ha az ajatollahok diktatúrája alatt nyögő Irán hatalma megnövekedne.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.