2010. április 16., 16:382010. április 16., 16:38
Ámbátor megtörténhet, hogy elhamarkodottan ítélt mindenki, aki úgy gondolta, hogy íme, a balliberális rendszer prominens képviselői távozásuk előtt még egyszer megmutatják, miért is kell végre elhúzniuk a sunyiba. Lehet, hogy az egész sorbanállás-mizéria csak teszt volt, amelynek során azt mérték föl, mennyire elkötelezettek a képviseleti demokrácia mellett a választók: aki az előtte támasztott akadályon is képes túllépni, és hajlandó több órát várni arra, hogy leadhassa voksát, az valóban megérdemli, hogy beleszólhasson a közügyekbe.
Úgyhogy könnyen megtörténhet, hogy ez csak az első kör volt, és a következő választáson már minden egyes állampolgárnak tanúbizonyságot kell tennie arról, hogy valóban méltó a politikai életbe való beleszólásra. Nem más ez, mint az egykori vagyoni cenzus demokratikusabb változata: régen az voksolhatott, akinek anyagi helyzete meghaladta a kijelölt szintet, ma viszont az, aki szavazata leadása érdekében kész bármilyen akadályt leküzdeni. Így a sorban állásos trükk csupán a kezdet volt: a jövőben például akár tesztkérdésekkel is indulhat a szavazás – például ilyesmikkel, hogy mi a különbség a jobb- és a baloldal között, vagy hogy melyik az a párt, amely egykor tömeggyilkos diktatúrát működtetett, ma mégis úgy véli, hogy kizárólag ő képes az országot irányítani.
De lehet durvább, kalandtúraszerű is a próbatétel: mondjuk a szavazókör előtt lövészárok- és szögesdrót-rendszeren kell átverekednie magát a polgárnak, akire egyik oldalról munkásőrök, a másikról magyar gárdisták dobálnak kétkilós csomagokba összefogott kampányplakátkötegeket. Ha ezt túlélte, az előtérben le kell ülnie, és fél óra alatt kisesszét kell írnia a nemiség mint a politika része témakörében. (lásd őszödi beszéd, ahol elvont, mintegy spirituális formában jelenik meg: elkúrtuk. Ezzel szembeállítható az egyszerű emberhez közel álló primitív őserő, amely a volt kormányfő által szellemi síkon megfogalmazottakat a maguk nyers valójában valósítja meg, mint a csinos szőke gárdistalány pornófilmjei). Ha pedig ezt a próbát is sikerrel teljesítette a polgár, akkor valóban méltó rá, hogy voksával ő is befolyásolja e nagyszerű köztársaság jövőjét. Hiszen bizonyította kitartását, valamint azt, hogy tisztában van a napi politika legfontosabb történéseivel.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.