Kiss Judit
2018. április 10., 23:122018. április 10., 23:12
2018. április 11., 10:322018. április 11., 10:32
Úgy tűnik, az Európai Bizottság által indított kezdeményezés jóvoltából belátható időn belül Románia számos településén is hozzáférhető lesz az ingyenes, vezeték nélküli internet a közösségi élet főbb színterein: könyvtárakban, múzeumokban, parkokban, köztereken.
A WiFi4EU elnevezésű program célja, hogy 2020-ra Európa minden szegletében elérhető legyen a szabadon használható világháló, a kezdeményezésre pedig természetesen számos romániai település önkormányzata is jelentkezett.
Nem is csoda, hiszen manapság egyre többen tartják üdvösnek, hogy úton-útfélen szabadon lehessen internetezni, virtuálisan kommunikálni, híranyagokat, információkat böngészni. A román sajtóban vitriolos hangú kommentárok láttak napvilágot arról, hogy aprócska, Isten háta mögötti hazai települések is pályáznak a lehetőségre, olyanok, amelyek sem rendes utakkal, sem csatornázással, sem megfelelő oktatással vagy egészségügyi ellátással nem büszkélkedhetnek, viszont ingyenes internettel esetleg majd igen. De hát, mint megannyi másfajta visszásság, ez is simán belefér a hazai abszurditások hosszú sorába.
Egyébként a realitáshoz az is hozzátartozik, hogy már nemcsak a digitális bennszülöttnek is nevezett Z generáció tagjai azok, akiknek úgymond harmadik kezévé, szemévé vált az okostelefon, a náluk idősebbek közül is egyre többen tartják szükségesnek, hogy minduntalan kézügyben legyen a mindentudó gépbarát. Vitathatatlan, hogy vannak előnyei annak, ha ingyenes internethozzáférési lehetőséggel gazdagodik egy-egy hazai település infrastruktúrája, de érdemes kicsit felülnézetből is rápillantani arra, hogy immár kézzelfoghatóvá vált a mobilfüggőségünk, amelyre biztosan ráerősít majd az ingyenes nethozzáférés.
Bár egyre-másra napvilágot látnak olyan kutatások, amelyek azt igazolják, hogy az immár új keletűnek nem nevezhető digitális függőség korunk népbetegsége, a tudományos igényű kimutatásoktól függetlenül is érzékelhetjük környezetünkben a virtuális világ dominanciájának elszemélytelenítő, elgépiesítő hatását. Mert egyre többen és többen lehetünk, akik lassan észre sem vesszük, hogy nemcsak a képernyőn, hanem a háromdimenziós valóságban is történnek a világ dolgai. Így ha mondjuk egy eldugott településen ingyenes internet lesz, az okostelefonjukat bámuló helyiek talán arról is megfeledkeznek, hogy hiánycikk a faluban az aszfalt vagy a csatornázás.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!