2012. május 17., 09:462012. május 17., 09:46
Természetesen nem lehet kettős mércével mérni, és ki kell mondani, hogy az előző, Emil Boc vezette jobbközép kormánykoalíciót sem „vetette fel” a túlzott magyarbarátság, akadtak szép számban részükről is nyilvánvalóan az erdélyi magyarok ellen irányuló kezdeményezések. (Például az a demokrata javaslat, hogy vonják meg a kettős állampolgároktól a szavazati jogot Romániában.) Ezek egy részének azonban már a PDL-n belül sikerült gátat szabniuk Bocéknak, akiket satuba fogott a politikai konjunktúra kényszere, az RMDSZ nyújtotta parlamenti támogatás megőrzésének szükségessége.
Victor Pontáék azonban most nem szorulnak rá a szövetség honatyáinak szavazataira, így minden gátlás és politikai fék nélkül célkeresztbe vehetik a magyarokat. És meg is teszik: hatálytalanították a MOGYE magyar és angol karának létrehozását előíró kormányhatározatot, a választási törvény módosításával megszüntették az arányos képviseletet, hátrányosan helyzetbe hozva a magyar közösséget, a tervezett közigazgatási átszervezéssel külön-külön fejlesztési régiókra választanák szét a magyar kisebbség által lakott megyéket.
És a sor sajnos folytatható, újabban a Nyírő-újratemetés elleni ágálással, amelyhez az Andrei Marga irányította külügyminisztérium számára a székelyföldi románok érdek-képviseleti fóruma szerepében tetszelgő szervezet „érvei” szolgáltatták az alapot, miszerint a székely író hamvainak hazahozatala a „hungarista nemzetiszocializmus rehabilitálási kísérletének minősül”.
Ezekkel a vádakkal, a Nyírőt románellenesként, horthystaként, antiszemitaként beállító nyilatkozatokkal nyilvánvalóan nehéz, és talán nem is kell vitatkozni. Mint ahogy szélmalomharcnak bizonyult a Wass Albert vagy az író szobrai ellen évekkel ezelőtt folytatott boszorkányüldözéssel szembeni érvrendszer is a román hatóságok számára. A most kibontakozó botrány azonban mégis arra int, hogy az erdélyi magyar közösségnek, az anyaországnak nem szabad szó nélkül hagynia, hogy Bukarest vissza akarja forgatni az idő kerekét.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.