2012. május 17., 09:462012. május 17., 09:46
Természetesen nem lehet kettős mércével mérni, és ki kell mondani, hogy az előző, Emil Boc vezette jobbközép kormánykoalíciót sem „vetette fel” a túlzott magyarbarátság, akadtak szép számban részükről is nyilvánvalóan az erdélyi magyarok ellen irányuló kezdeményezések. (Például az a demokrata javaslat, hogy vonják meg a kettős állampolgároktól a szavazati jogot Romániában.) Ezek egy részének azonban már a PDL-n belül sikerült gátat szabniuk Bocéknak, akiket satuba fogott a politikai konjunktúra kényszere, az RMDSZ nyújtotta parlamenti támogatás megőrzésének szükségessége.
Victor Pontáék azonban most nem szorulnak rá a szövetség honatyáinak szavazataira, így minden gátlás és politikai fék nélkül célkeresztbe vehetik a magyarokat. És meg is teszik: hatálytalanították a MOGYE magyar és angol karának létrehozását előíró kormányhatározatot, a választási törvény módosításával megszüntették az arányos képviseletet, hátrányosan helyzetbe hozva a magyar közösséget, a tervezett közigazgatási átszervezéssel külön-külön fejlesztési régiókra választanák szét a magyar kisebbség által lakott megyéket.
És a sor sajnos folytatható, újabban a Nyírő-újratemetés elleni ágálással, amelyhez az Andrei Marga irányította külügyminisztérium számára a székelyföldi románok érdek-képviseleti fóruma szerepében tetszelgő szervezet „érvei” szolgáltatták az alapot, miszerint a székely író hamvainak hazahozatala a „hungarista nemzetiszocializmus rehabilitálási kísérletének minősül”.
Ezekkel a vádakkal, a Nyírőt románellenesként, horthystaként, antiszemitaként beállító nyilatkozatokkal nyilvánvalóan nehéz, és talán nem is kell vitatkozni. Mint ahogy szélmalomharcnak bizonyult a Wass Albert vagy az író szobrai ellen évekkel ezelőtt folytatott boszorkányüldözéssel szembeni érvrendszer is a román hatóságok számára. A most kibontakozó botrány azonban mégis arra int, hogy az erdélyi magyar közösségnek, az anyaországnak nem szabad szó nélkül hagynia, hogy Bukarest vissza akarja forgatni az idő kerekét.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.