2011. november 08., 09:262011. november 08., 09:26
Nem is feszítem tovább az érdeklődés húrját, elárulom, miről van szó: a köztisztasági vállalat emberei seprik össze a legkevésbé sem magánterületnek számító járda és az egy-két éve felszámolt, illetve parkolóhellyé átalakított zöldövezetet ilyen tájban elborító levélmennyiséget. A nagy fairtó akcióba besorolt környékünkön éppen előttünk hagytak talpon két juharfát. Szép, életerős növények, de szárazlevél-termelésük minden őszünket megkeserítette.
Még be sem fejeztük a seprést, már megint tele volt minden – tavaly például volt olyan nap, hogy háromszor is össze kellett takarítani. Testmozgásnak nem rossz foglalatosság, de azért el tudok értelmesebb időtöltést is képzelni magamnak az utcaseprésnél. Különösen azóta, amióta egy ezért fizetett seprűlovag, munkaeszközére támaszkodva próbálta volna levezényelni az én munkámat, mutogatva ide-oda, ahol még felfedezett megbújva egy-egy sárga levelet. Dühöngtem is akkor jócskán, de a válasza lakonikus volt: aki itt lakik, az seperjen. Próbáltam úgy védekezni, hogy hivatalosan kértem a lombkorona némi ritkítását, de előbb telefonon, majd hivatalos levélben kaptam a beadványomra választ: az életerőtől kicsattanó faágak nem igényelnek semminemű kozmetikázást. S már előre rettegtem az avarszőnyegtől, amikor a lombhullás kezdetekor megjelentek a hivatásos sepregetők, hatalmas zsákokba gyűjtötték a leveleket, és el is vitték. Bevallom, hogy az első nap valami különleges alkalmat gyanítottam, másnap csodát emlegettem, mostanra viszont – igen, ilyen gyarló az ember! – már mondhatni, meg is szoktam.
Örvendezésemet némileg megrontotta a férjem józan logikája, aki emlékeztetett arra, hogy nem akármilyen, hanem fizetéses parkolóhelyet létesítettek néhai zöldövezetünkön. Elég gyakran látni is a beálló kocsik rendszámát lefényképező illetékeseket, úgyhogy én csak ne lelkendezzem olyan fennen, mert végeredményben az köteles tisztán tartani a területet akié, illetve aki azért pénzt szed be. Hát ami igaz, az igaz, valóban így van, de az én belső kisördögöm is okoskodik, mondván, hogy ez eddig is így lett volna. Tulajdonképpen mindegy is, a lényeg az, hogy valakinek végre olyasmi jutott az eszébe, ami a város adófizetőit nem bosszantani hivatott, hanem épp ellenkezőleg. Igen, ki merem mondani: mintha egyenesen örömet akartak volna szerezni a lakóknak. Pedig – hivatalosan – még be sem indult a választási kampány.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.