2010. január 22., 11:192010. január 22., 11:19
Immár a világsajtót is bejárta a vesztes jelölt kampányfőnökének szakszerű véleménye, amely szerint az általa pártfogolt politikus azért maradt alul az államfőválasztáson, mert az ellenfél az emberek befolyásolására alkalmas mágikus eszközzel, az ezotériában lila lángként ismert elem hatalmával élt a kampány során. A jelöltek televíziós vitáján pedig a szolgálatában álló több parafenomén is a helyszínen tartózkodott, és negatív energiát sugároztak az ellenjelölt felé. Mindez már csak azért is elgondolkodtató, mert a témát a szociáldemokrata oldal dobta be a köztudatba. Ha pedig már a kizárólag az anyagi világ létét elismerő történelmi materializmus emlőin felcseperedett fél is mágiát lát a dologban, akkor tényleg lehet benne valami. E felfedezés jelentős perspektívákat nyithat meg a politikai erők számára az eljövendő kampányok során, hiszen a továbbiakban teljesen fölösleges lesz mindenféle szakpolitikai témában jártas politikusokat alkalmazni, ha a mágia úgyis felülírja a választók fejében azt, amit racionálisan gondolkodva képesek leszűrni. Politológiai és gazdasági alapművek helyett elég a Harry Pottert elolvasni, aztán pedig össze kell engedni a két oldal varázslóit, hogy rendezzék le a kampányt. Valahogy úgy, mint az ószövetségi történetben, ahol Mózes egymaga legyűrte a fáraó mágusait, pedig értük egy egész arzenálnyi istenség szurkolt a kispadon, míg az ő felkészülését csupán egyetlen edző segítette. Az ilyen mágusösszecsapásokat is az államfőjelölti viták mintájára kellene megszervezni, a tévécsatornák kamerái és a kedvenceiket buzdító rajongótáborok előtt. Aztán következhet a párbaj, ahol először egyszerűbb ráolvasásokkal kóstolgatják egymást, majd jönnek a bonyolultabb dolgok, mint a levitáció és a teleportáció. Végül pedig az igazi kemény dió, az átváltoztatás: az egyik mágus tejjel-mézzel folyó, alanyi jogon járó szociális juttatássá változtatja az államháztartási hiányt, és már mindenki azt hiszi, ezzel győzött, amikor a másik váratlan húzással birkává változtatja a választókat, akik aztán az ő jelöltjére szavaznak. Jobban belegondolva, lehet, hogy már eddig is élt a máguspárbajok gyakorlata. Az elmúlt húsz év választási eredményei legalábbis okot adnak a gyanúra, hogy valahogy így dőlhettek el a csaták.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.