2011. március 16., 09:462011. március 16., 09:46
Mi több, ha nincs ez az „ünnepi díszítés”, leragadok a nyáron gödrös-poros, hóolvadáskor és esőzésekkor térdig sáros utcáknál meg a szűnni nem akaró távhő-szolgáltatási problémáknál, és észre sem veszem, hogy mennyi fölösleges huzal, rozsdás drót ékteleníti a márciusi napsütötte kék eget. De így kokárdával kiemelve a szemmagasságon felüli rondaságokat, ezt is észrevettem. S még mondja valaki, nem igaz, hogy a téma az utcán hever! És ha netán valaki meg merészeli kérdezni: mirefel ez a szarkasztikus hangnem, miért nem örülök, hogy ünnepi díszbe öltözött a város, hát megmagyarázom.
Azért mert felfordult a gyomrom, egyszerűen hányingerem lett attól a vizuális szennyezéstől, amit láttam. Igyekeztem is minél sürgősebben iszkolni befele a lakásba, nehogy bárki is azt láthassa, „nyakbehúzós magyar” lettem eme „ünnepi pompától”, ahelyett hogy délcegen kihúznám magam. Mert őszintén szólva ugyanolyan sokkoló hatással volt rám, mint a kincses város köztereinek piros-sárga-kékre festett padjai a „Funar-korszakban” vagy az amerikai zászlót mintázó „bézbólsapkák”. S lehet, hogy én vagyok a konzervatív, sőt ha valakinek úgy jobban tetszik, a „maradi”, de mint már többször is említettem, most is csak azt mondhatom: a dolgoknak van egy természetes rendje! Például a színházba járó szép ruhámban nem állok neki takarítani, és nem húzok tűsarkú cipőt, ha gombászni megyek az erdőbe.
Ergo, az „utcán már nem viselhető, de még otthon főzni-mosogatni alkalmas” elnyűtt és elnyúlt pólómra nem tűznék kokárdát, ha fegyverrel kényszerítenének rá, még akkor sem. Nem, mert ennél sokkal inkább tisztelem a nemzeti szimbólumainkat, és ha kitűzöm, a legszebb ruhámat öltöm fel.
De ha már szanaszét dőlt, lelógó rozsdás drótoktól rondított, málladozó betonpóznákra is ki lehet rakni nemzeti szimbólumokat, javaslom a városdíszítő korifeusoknak, hogy jövőre fessék piros-fehér-zöldre, sőt váltakozva a piros-feketével és a kék-aranysárgával például az ugyanolyan gusztustalan szemeteskukákat. Sőt írják rá – lehetőleg székely rovásírással – azt is, hogy: Éljen a magyar sajtószabadság! S aztán utána már azon se csodálkozzunk, ha netán jövőben március idusán egyszerre akar zászlólengetős felvonulást rendezni a Noua Dreaptă és a Jobbik a kedvenc kisvároska utcáin.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!