Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Új remény

2020. december 28., 08:50

2020. december 28., 08:50

Van abban valami sajátosan emberi és sorsszerű, ahogyan elkezdődött, majd ahogy véget ér a 2020-as esztendő. A koronavírus felbukkanása, majd a járvány berobbanása miatt eléggé kilátástalanná vált ez az év, mindenekelőtt természetesen a pandémia egészségügyi vetülete miatt.

A mai napig világszerte immár 80 millió fölé emelkedett a koronavírus-fertőzöttek, 1,7 millió fölé a halálos áldozatok száma, és 45 millió fölött jár a gyógyultaké. Viszont utóbbiak esetében sem mondható el, hogy egykönnyen átestek a fertőzésen, jó ideje bebizonyosodott ugyanis, hogy a SARS-CoV-2 nevű koronavírus nem egyszerű náthát, félvállról vehető betegséget okoz. Hanem nagyon is kiszámíthatatlan. Miközben a Covid–19-ben megbetegedő emberek nagy többségénél enyhe vagy közepesen súlyos tünetek jelentkeznek, és a gyógyulás speciális ellátás nélkül bekövetkezik, sokaknál rendkívül súlyos szövődmények alakulnak ki, és – más társbetegségekkel együtt – halált okoz. És ennek okát tulajdonképpen ma sem ismeri az orvostudomány, közel egy évvel a felbukkanása után is sok a kérdőjel az új típusú koronavírus körül.

Ami persze nem csupán a megfertőződött több tízmillió ember egészségére volt kihatással, hanem milliárdok mindennapi életét befolyásolja világszerte a mai napig. A megszorítások, a korlátozó intézkedések, a kijárási tilalom valamennyiünk életét megkeserítette, az emiatt kialakult gazdasági válság pedig megannyi család megélhetését sodorta veszélybe. És akkor a járvány egészségi, gazdasági vetületén túlmenően még nem is beszéltünk ennek az évszázada nem tapasztalt rendkívüli helyzetnek a lelki vonzatáról, hogy egész korcsoportok esetében okoz pszichés megterhelést a pandémia, annak minden egyes hozadékával együtt.

És most felcsillant a fény az alagút végén, a vakcina kifejlesztésével, a védőoltás széles körű – az Európai Unió valamennyi tagállamában egyszerre történt – elkezdésével megszületett a remény, hogy belátható időn belül pontot tehessünk a járvány végére. Megemlíthetnénk, hogy Németországban egy 101 éves nő kapta meg a védőoltást elsők között, de talán nem érdemes ilyen távoli kitekintés, elég, ha idézzük a romániai és magyarországi orvosokat, akik eddigi legszebb karácsonyi ajándéknak, a járvány elleni hatékony fegyvernek nevezték a Comirnaty néven forgalmazott vakcinát.

Még mielőtt (hurrá)optimizmus kerítene hatalmába bennünket, ajánlatos szembenézni a teendőkkel. A hatóságoknak mindent el kell követniük a lakosság átfogó, nyílt és érthető felvilágosítása, tájékoztatása érdekében. Miközben a frissen használatba dobott vakcina körül is rengeteg a kérdőjel, és annak alkalmazási leírása, betegtájékoztatója sem ad megnyugtató választ valamennyi felmerülő aggályra (egyelőre azt sem tudni, mennyi ideig nyújt védettséget az anyag), a szakembereknek, egészségügyi dolgozóknak, kormányzati illetékeseknek azon kell igyekezniük, hogy meggyőzzék a lakosságot védőoltás beadatásának fontosságáról.

A feladat nem könnyű, hiszen rengeteg gyanakvás, félelem, ellenérzés, rosszindulat felgyűlt az emberekben a járvány idején. Úgyhogy nem is csupán a vírustagadók és oltásellenesek szorulnak megfelelő tájékoztatásra, hiszen jelen állás szerint Románia lakosságának csupán harmada kívánja beoltatni magát, a többiek különböző okok miatt nem kérnek a vakcinából, vagy kivárnak. Márpedig ilyen körülmények között nehéz lesz megvalósítani azt a kitűzött tervet, hogy fél éven belül immunissá tegyék a lakosság mintegy hetven százalékát.

Márpedig a tét óriási: a koronavírus elleni oltással adott a lehetőség a világjárvány leküzdéséhez, ahhoz, hogy a következő év – de legalábbis annak a második fele – olyanná váljon, amit valamennyien szeretnénk. És amit pandémia előtti, normális életnek nevezünk.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.