2011. május 31., 09:212011. május 31., 09:21
A magas lázzal, gyomorgörcsökkel, hányással és gyakori illemhely-látogatásokkal terhes betegséget egy vírus okozza, amely állítólag a német importból származó uborkában lakozik. Fel is hívják mindenféle módon a fogyasztók figyelmét, hogy ne fogyasszanak uborkát, vagy ha mégis, akkor azt csakis hőkezelés után. „Egye meg az, aki főzve ajánlja az uborkát!” – mondta erre a szomszédasszonyom, azon méltatlankodva, hogy már megint milyen érdekektől vezérelve rémisztgetik a fogyasztókat, és legfőképp hogyan került egy halálos vírus ezúttal egy sokak által kedvelt és főleg nyersen fogyasztott zöldségbe?! Mert mint mondta, eddig az ilyen „halált hozó vírusok” a húsfélékben lakoztak, és sorolta a különféle furcsa megbetegedéseket a kergemarhakórtól kezdve a sertésinfluenzáig.
Ráadásul ezekről is rendre kiderült, arra ment ki a játék, hogy bevezethessenek újabb uniós szabályozásokat az állattartásra, és ezzel elvegyék a kedvét a gazdálkodóknak a munkától. Mondtam neki, ez bonyolult, ugyanis a vírus az okosok szerint úgy került az uborkába, hogy az Afrikában szennyvízzel öntözött zöldség Spanyolországon keresztül jutott Németországba, s onnan az egész uniós piacra. „Nem árt az óvatosság!” – próbáltam felhívni háborgó szomszédasszonyom figyelmét, mire ő újabb aduval hozakodott elő, mondván: „Minek kell májusban uborkát enni?! Régebb sem ettünk...” S aztán gyorsan kezdte sorolni, hogy aki idejében veteményezett, annak már a kertjében kell lennie hónapos reteknek, de a fejes saláta gyérítéséből is isteni cukros salátát lehet készíteni.
De van már sóska és spenót főzeléknek, úgyhogy van, mit megenni, s ha valaki uborkát kíván, hát elő lehet venni a kamrából a tavalyi eltett maradékát, amit éppen ideje elfogyasztani. „Minek kell flancolni?!” – dohogott tovább az uborkatémán, kifejtve, hogy ilyen is csak mostanában van, hogy az év bármely időszakában jó pénzért lehet bármilyen zöldséget vásárolni, ami mutatós ugyan, de íztelen-bűztelen, mert nem látott napot, s úgy lehet még földet sem. Aztán kifejtette, politika van ebben is, alighanem valamelyik „nagyhatalomnak” nyakára akar rohadni az uborkája, és a vírus ürügyén bevonják a piacról „a szegény afrikaiak” uborkáját. „Te csak légy résen, s figyeld, melyik országból származó uborkát fogják ajánlani megvételre legközelebb” – okoskodott tovább a szomszédasszony, leszögezve, márpedig ő megvárja, míg a „regáti kofáknak” beérik az uborkája.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!