Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Trianon: kinek a fóbiája?

2023. június 07., 19:172023. június 07., 19:17

Folyamatos „ionapotchivanokozás” (értsd: magyarellenes hergelés) zajlik a román politikai és médiatérben. „V. Orban (terület)darabokat akar a szomszédos országokból” – hirdeti a bukaresti hírtévé, míg a román exkormányfő szerint a brit uralkodó is a magyar revizionista törekvések malmára hajtja a vizet.

A magyarok ismét, az idei Trianon-évforduló apropóján is el akarták csatolni Erdélyt. Ez a megkérdőjelezhetetlen bizonyosságként megfogalmazott tétel már június 4. előtt visszaköszönt román politikusok megnyilvánulásaiból, a román média híradásaiból, beszélgetőműsoraiból, de a show még most, az évforduló utáni napokban is folytatódik.

A román többség bizonyos köreinek (hogy ez mennyire a többség többsége, nehéz eldönteni) szent meggyőződése, hogy Magyarország célul tűzte ki a több mint 100 évvel ezelőtt meghúzott határok elköltöztetését, a régió térképének átrajzolását, Nagy-Magyarország feltámasztását.

Nem zavarja őket, hogy ezt a vélekedést nem lehet tényekkel alátámasztani. A bukaresti képviselőház elnöke – a kormányfői tisztség várományosa – revizionizmust lát abban, hogy a magyar köztársasági elnök kiposztolja a székely himnusz utolsó sorát, és senki nem szól neki, mennyire nevetségessé tette magát. A szociáldemokrata pártelnök ugyanarra a szintre süllyedt, mint három évvel ezelőtt az Erdély kiárusításával, a magyaroknak való átjátszásával éppen őt megvádoló román államfő.

Folyamatos „ionapotchivanokozás” (értsd: magyarellenes hergelés) zajlik a román politikai és médiatérben.

A budapesti Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkárának szavait – miszerint az Orbán-kormány közel másfél évtizeddel ezelőtt eldöntötte, hogy megkezdi a nemzet újraegyesítését – félrefordítják, szándékosan átéretelmezik, és úgy állítják be, mintha Magyarország elcsatolt területei visszaszerzésével képzeli el célja megvalósítását. Csöppet sem törődnek azzal, és persze hiába is magyarázná nekik bárki, hogy a magyar nemzetpolitika kinyilvánított célja a határok fölötti nemzetegyesítés, szó sincs semmiféle területi igényekről.

„V. Orban (terület)darabokat akar a szomszédos országokból”, „V. Orban területi igényeket formál” – hirdeti szalagcímben az egyik bukaresti hírtelevízió, a nagyváradi magyar üzletember, Teszári Zoltán tulajdonában lévő Digi 24. Ugyanez a hírcsatorna állítja a magyar miniszterelnökről, hogy az oroszokkal összejátszva sütögeti „revizionista pecsenyéjét”, a tanársztrájk kirobbanásakor pedig a tanügyi szakszervezeteket vádolta azzal, hogy az ukrajnai háború közepette „destabilizálják” Romániát, tehát a Putyin érdekeit szolgálják…

A Romániában öt napot tartózkodó brit uralkodó is a magyar revizionista törekvések malmára hajtja a vizet.

Megszólalt a börtönviselt politikusokat előszeretettel futtató bukaresti médiában Adrian Năstase volt kormányfő is, aki nem kevesebbet állít, mint hogy nem véletlenül látogatott III. Károly király június 4-e körül az országba, ezen belül mindenekelőtt a magyarok lakta Erdélybe, a Székelyföldre, ahol egy magyar gróf, Kálnoky Tibor a vendéglátója. Năstase nyíltan azt sugallja, hogy a magyarok Erdély visszaszerzése érdekében folytatnak intenzív lobbit a brit koronás főnél. Teccikérteni?

Nem véletlen, hogy a felfokozott hangulatú magyarozás közepette a román sajtó állításai visszaigazolásaként tálal minden egyes, Budapest szándékai mögött revizionizmust láttató magyar vélekedést. Bukaresti portálok leplezetlen kéjjel, „ugyemimegmondtuk” felkiáltással tálalják Buda Péter egykori nemzetbiztonsági főtiszt Friderikusz Sándor podcastjében elhangzott eszmefuttatását arról, miszerint az Orbán-kormány arra számít, hogy az ukrajnai háború nyomán átrendeződik az európai biztonsági és geopolitikai struktúra, és Magyarország „bizonyos területi kompenzációban” részesül. Tehát ha egy volt hírszerző mondja, akkor az biztosan úgy van…

Eközben persze az is mellékes, hogy miközben nincs olyan parlamenti alakulat a budapesti Országgyűlésben, amely a Magyarországtól elcsatolt területek visszaszerzését szorgalmazza, a bukaresti parlamentben bizony akad olyan törvényhozó, aki nyíltan követeli bizonyos, jelenleg Ukrajnához tartozó területek Romániához csatolását. És azt se feledjük el, hogy nem is olyan régen Románia államelnöke, Traian Băsescu nyíltan kacérkodott Moldova „meghódításával”, a Pruton túli ország és Románia egyesülésével.

Tehát csak lassan a testtel, amikor úgy próbáljuk beállítani a magyarokat, hogy Trianonnal kelnek és fekszenek, és ugrásra készen várják, mikor tologathatják arrébb a határsorompókat. Már kezd unalmassá válni ez a mániákus magyarfóbia.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.