2011. október 03., 09:202011. október 03., 09:20
Egy kicsit sütkérezik a dicsőségben, aztán jól előadott álszerénységgel rátér a matekre. „Adja-veszi” a vizsgát, még véletlenül sem használná a vizsgázni igét. Vagyis kiderül, hogy matekből épphogy átcsúszott, és közli is sürgősen a tanulságot: ha most kezdené a középiskolát, holtbiztosan humán szakra menne, hogy ne kelljen a végén matekből „adnia”. És meg is nevez egy középiskolát, ahol nemcsak humán szakokban bővelkednek, de ahogy egy barátjától hallotta, ott sok lány van, és kevés fiú. Az illető barát is állítólag egy olyan osztályba járt, ahol két fiúra jutott huszonhét lány. Hát ez az, csámcsogott kópésan a fiú, ezt nevezem életnek.
Az egyik leányka, aki az én esztétikai ítéletem szerint még a szépségversenyek utcájába sem mehetne be, rágógumin csámcsogva veti oda a fiúnak: hát igen, ott vannak lányok bőven, de mind csúnyák. Ezen a ponton álltam a legközelebb ahhoz, hogy közbeszóljak, de sikerült visszafognom magam. Egyébként is éppen két csomagomat cseréltem egyik kézből a másikba, mert a buszülésen elheverő fiatalokat egyáltalán nem zavarta a beszélgetésben, hogy mellettem még néhány korombeli szorongott állva, ugyancsak a hétvégi bevásárlásból jövet. Jó, hogy hallgattam, mert azt hitték volna, hogy ülőhelyért kuncsorgok. Az utazás alatt még egyszer alkalmam adódott volna beleszólni magasröptű eszmecseréjükbe, de úgy látszik, már én sem vagyok a régi, nem háborodom fel olyan gyorsan, mint a régi szép időkben.
A középiskolabeli „kínálat” után rátérve a továbbtanulási ajánlatokra ismét a fiatalember volt a vezérszónok, kijelentve: ő csakis Debrecenben gondolkodik. Ezúttal sem a matek elkerülése, sem a lányok száma nem került terítékre, de lehetett valami „rejtett” indoka, amit a leányzók tudhattak, mert nagyon helyeseltek neki. Én pedig, feledve a csomagjaim súlyát, jóízűt kuncogtam befelé, elképzelve, hogy fognak értetlenkedni ott ezen a „tudásszomjtól” égő ifjún, amikor az egyetemválasztásra vonatkozó – esetleges – kérdésre, kifújva a rágóbuborékot, hanyagul odaveti majd: mert itt nem kell adni románból. Adni mit, és kinek, és miért? Nem baj, talán jó lecke lesz. Az eddigi „adás-vétel” során úgyis csak egy trendi szemellenzőt sikerült beszereznie. Hátha egyszer majd, Debrecenben vagy bárhol, némi kis tudásra és viselkedéskultúrára is sikerül szert tennie.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.