Kiss Judit

Kiss Judit

Több rendelet, nagyobb rendetlenség

2020. szeptember 03., 09:282020. szeptember 03., 09:28

Oly mértékben szabályozottan, sőt túlszabályozottan kellene működnie a járványhelyzet miatt teljesen átalakuló iskolarendszernek, hogy a romániai viszonyok ismeretében első blikkre is sejthető: egyszerűen nem fog menni. Mert a most előirányzott, börtönszerű, katonás szisztéma legalább olyan szintű rendet és fegyelmezettséget kívánna meg, mint amekkora fejetlenség, káosz övezi a hazai járványhelyzetet, illetve amekkora zűrzavar jellemezte „normál” időkben is a tanügyet. Az elképzelt rend és a valóságban tapasztalható káosz pedig a gyakorlat talaján sajnos összeegyeztethetetlen, sőt utóbbi lehetetlenné teszi az előbbi megszületését.

Az egészségügyi és oktatási minisztérium – megvárva és mintául véve más európai országok tanévkezdési stratégiájának megjelenését – megrajzolta az iskolai mindennapok hihetetlenül bonyolult, szövevényes és gyakorlatban sok tekintetben kivitelezhetetlen tervezetét. És ehhez kellene igazodnia szeptember közepétől gyereknek, tanárnak, szülőnek, iskolának.

Az előírások szövevényét tartalmazó „kisokosról” a vak is láthatja, hogy a szabályokat mind-mind betartani képtelenség lesz mind a felnőtteknek, mind a gyerekeknek. Még akkor is kivitelezhetetlen lenne, ha társadalmunk következetesség, fegyelmezettség, felelősségtudat tekintetében felnőttebb lenne, és ha az ország vezetése a járvány eddigi féléve alatt azt bizonyította volna: bár megközelítőleg képes észszerű, megbízható döntéseket hozni. De sajnos nem ez történt. Ugyanakkor amiatt is kétes a tervezet gyakorlati megvalósítása, mert az új szabályrendszer kicsi gyerekekre, határaikat feszegető kiskamaszokra, lázadó nagykamaszokra vonatkozik, akiknek amúgy sem volt problémamentes alkalmazkodniuk a következetességet, észszerű rugalmasságot, gyermekközpontúságot sok esetben nélkülöző iskolai élethez. Hát vajon mi lesz akkor, amikor a megszokott koordináták megszűnnek? Amikor az eddigi rend(etlenség) fenekestől felfordul, átadva a helyét egy még sűrűbben gomolygó káosznak?

Sokan úgy érzékelik, hogy a hazai döntéshozók ezzel a bonyolult tanévkezdési előírásköteggel mintegy áthárítják a felelősséget az iskolákra, pedagógusokra, szülőkre, sőt a gyerekekre. Nyilván mindenki tudatában van annak, hogy a kormány, a minisztériumok jó fél éve nincsenek könnyű helyzetben, és hogy példátlanul összetett, komplikált feladat bár részben megnyugtató gyakorlati megoldásokat találniuk a járványhelyzetben. Azonban azt is tudjuk, korántsem tettek meg mindent annak érdekében, hogy társadalmunkat hiteles döntésekkel, bár részben felkészítsék a pandémia előidézte, rendkívüli állapotokhoz való alkalmazkodásra. Ami annál is nehezebb, mert ha magunkba nézünk, kiderül: a romániai átlagpolgár még olyan szimplának tűnő szabályokat sem képes betartani, mint amilyen a maszkviselés, távolságtartás, vagy ne adj Isten, az olyan pofonegyszerű felszólítás, hogy „ne szemetelj”. Hogyan várhatnánk el akkor közösségi felelősségvállalás tekintetében jócskán éretlen felnőtt-társadalmunktól és a rá bízott gyerekhadtól, hogy megfeleljen egy olyan szövevényes iskolai előírásrendszernek, mint amilyen körvonalazódik? Nem beszélve arról, hogy a „kisokos” ellentmondásokat, logikátlan elemeket is tartalmaz. Elég csak egyet megemlíteni: a szülők nem léphetnek be az óvodaépületbe, a gyerekeket reggel a kapuban fogadja egy alkalmazott (apropó, honnan varázsolnak elő az oktatási intézmények még több alkalmazottat?), és délben ugyanonnan vehetik el a szülők („leadják”, majd „elveszik” a kis óvodást, mint egy lélektelen csomagot?). És vajon nem édes mindegy, hogy a szülő bemegy-e az oviba vagy sem, miután egyazon háztartásban él a gyerekével?

Szóval az összevisszaság egyre sűrűbb, az iskolai életet szabályozni kívánó tervezet pedig várhatóan tovább fogja növelni a káoszt. És mivel a járványhelyzet egyik legfőbb hozadéka a kiszámíthatatlanság, persze hogy nem tudni, az egyes települések, iskolák, osztályok, sőt egyének esetében mit rejteget a tanév új szabályok szerinti megszervezése. Egyvalami azonban bizonyosnak látszik. Éspedig, hogy több mint két és félezer éve változatlanul igaza van Konfuciusznak. A kínai bölcs meglátása ugyanis ma is kristálytiszta tükröt tart elénk: „minél több a rendelet, annál nagyobb a rendetlenség”. Sajnos úgy tűnik, nekünk is a rendetlenségben kell élnünk. És túlélnünk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.