Balogh Levente
2018. április 13., 09:57
2018. április 13., 09:57
„Nem utasíthatják el a közösségünket megillető kollektív jogokat” – mondta Korodi Attila, az RMDSZ frakcióvezetője a Székelyföld autonómiájáról szóló törvénytervezet képviselőházi vitáján.
A képviselőház ezt követően természetesen azonnal elutasította a kollektív jogokról szóló tervezetet – ezzel a rejtői stílusú beszámolóval írhatjuk le a legjellemzőbben mindazt, ami szerdán a bukaresti parlament alsóházában történt. A bombahír ugyanis az lenne, ha a román parlament – belátva azt, hogy a magyar közösség autonómiakövetelései jogosak, és identitásának, kultúrájának megőrzéséhez a többszintű, személyi elvű, kulturális és területi önrendelkezés szavatolása a legjobb eszköz – támogatta volna a javaslatot.
Ehelyett a már szokásos, borítékolható tartalmú és stílusú hablaty következett az amúgy fiktív egységes nemzetállamiságról és az autonómia révén létrejövő „párhuzamos kormányzatról”. Sőt még a nem magyar nemzeti kisebbségeket tömörítő frakció is beállt a mélyromán „hazafiak” sorába, és – minden bizonnyal a román állam által a legitimnek elismert kisebbségi szervezeteknek járó apanázst féltve – leszavazta a tervezetet.
Nem mintha amúgy a magyar közösség politikai és civil szervezetei egységesen kiálltak volna mellette. Nem arról van szó, hogy ne akarná mind egyöntetűen az autonómiát, ebben gyaníthatóan nincs különbség. Az alapelvekről azonban még mindig nem sikerült megegyezni, a parlamenti képviselettel rendelkező RMDSZ továbbra is saját koncepciójához ragaszkodik, míg a Székely Nemzeti Tanács a maga elképzeléseit vinné keresztül – így aztán még azt sem tudjuk, milyen területen is lenne a legjobb az autonómiát kérni: a jelenlegi megyehatárok mentén, vagy a történelmi Székelyföld számára.
Az RMDSZ-es színekben parlamentbe jutott magyar polgári párti Kulcsár-Terza József által úgymond „becsületből” benyújtott tervezet sorsa így aztán borítékolható volt, mint ahogy arra sem túl rizikós fogadni, hogy a szenátusban is hasonló fogadtatásban részesül.
Sovány vigasz lehet, hogy a döntés eredményét ismét lobogtathatjuk a nemzetközi intézmények előtt és a nyugati kancelláriákon, miszerint íme az újabb bizonyíték, hogy Románia nem a kisebbségek paradicsoma, de ez nem sokra elég. Nem lehet elégszer hangsúlyozni: amíg nem sikerül kidolgozni egy olyan, egységes autonómiastatútumot, amely mögé minden magyar szervezet felsorakozik, hogy minden fórumon küzdjön annak sikeréért, addig az egész nem több vergődésnél, amellyel jó szórakozási lehetőséget nyújtunk a téma kapcsán egymással is marakodó magyar szervezeteken mulató román sovinisztáknak.
És ami ugyanilyen fontos: már jóval a parlamenti beterjesztés előtt el kéne indítani végre azokat a tájékoztató kampányokat, ismert román személyiségeket is felvonultató beszélgetéseket, vitafórumokat, amelyeken a lehetőségekhez mérten népszerű, közérthető formában ismertetnénk meg a román társadalommal, hogy az autonómia nem ördögtől való, nem párhuzamos államot hoz létre az államban, sőt épp hogy a román állam stabilitásának a záloga lehet.
A lényeg az, hogy mind az egyszerű polgárokban, mind a román politikusokban tudatosuljon: az autonómia nem az elszakadás előszobája. Éppen ellenkezőleg: a szeparatista törekvések alternatívája.
A szenátus döntéshozó kamaraként beláthatatlan ideig halasztgathatja a Székelyföldnek területi autonómiát előirányzó, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által kidolgozott törvénytervezetet, amelyet a képviselőház szerdai ülésén szavazott le.
Makkay József
Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.
Páva Adorján
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
szóljon hozzá!