2012. február 09., 10:372012. február 09., 10:37
Csupa borzalom, hidegrázás, behavazott utak, mentőben szülő anyák, didergő hajléktalanok, kongó iskolák, elakadt kamionok és főként hős riporterek, akik úgy vágnak utat maguknak a szélben és hóban, akárcsak Amundsen, és ha nincs szakálluk, akkor a divatos széldzsekijük szőrmés kapucnijára fagynak méteres jégcsapok. Itt állok, másként nem tehetek, én is a télről írok, egyrészt mert az van, másrészt mert egyebet nem nagyon hallok.
Egy ideje már csak így köszöntenek: kutya hideg van, veszettül havaz, nem indul az autóm, fogy a fa. Erre én ilyeneket szoktam válaszolni, hogy de szikrázóan süt a nap, vidáman ropog a hó, és mínusz húszban még a termopánon is kinyílik a jégvirág. De már nem bírom sokáig, s ha ez így megy tovább, még a végén én is elcsodálkozom és elszörnyedek attól, hogy tél van. És hogy a tél nem olyan, mint a nyár, ha idézhetem a nem annyira klasszikus, de legalább élő hajóskapitányt. Még nem búsulok, de közben én is gondolok arra, hogy otthon eddig kettéfagyott a macska, vagy a forgószél elrepítette a kutyát, aki nem Totó, hanem Csolovec, de annál inkább. Vagy eszembe jut, hogy megyek haza, ha eltűnt az út a hóban, főleg miután Zsófi kijelentette, hogy ő egy tapodtat sem lép gyalogosan a sötét havas mezőben.
Erre mondjuk még nem is volt szükség, de elméletben megfuttattuk. Nem Zsófit, a lehetőséget. Vagy például folyton azt dúdolom, hogy „betemetett a nagy hó, erdőt, mezőt, rétet, minden, mint a nagyanyó...”. Különcködhetnék, és írhatnék például a nyárról, de hosszas koncentrálással legfeljebb egy pár cseresznyét tudok magam elé vizionálni. De most azt sem akasztanám a fülembe, hanem forró gyümölcsteát főznék belőle. Mondjuk a kormány kiütötte a telet egy szimpla lemondással, azóta mintha kitavaszodott volna a televíziókban, már senkit nem érdekel „Tél Tábornok”, annál inkább, hogy mivel írja tele pártja tiszta lapját a korábbi titkosszolga.
És én visszasírom a telet, pedig még javában tombol. Mert mégis érdekesebb volt azt nézni a híradóban, miként zokog kétségbeesetten a néni, hogy mentsék meg, miközben mintegy kilométernyire akadt el az otthonától, és nem légvonalban. Ez mondjuk Bukarestben volt, de a székely kisfaluból is telefonáltak már a katasztrófavédőkhöz, hogy jöjjenek, mert autóval nem tudnak kiállni az udvarról. Mert autó az volt, na de hólapát!
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.