Balogh Levente
2017. május 04., 23:282017. május 04., 23:28
Szinte már szürreális, ami a bukaresti parlamentben, egyáltalán a romániai politikai életben zajlik.
Most éppen ott tartunk, hogy a legnagyobb kormánypárt elnöke, illetve a miniszterelnök elhatárolódik saját párttársaitól, illetve koalíciós partnereitől, akik a szenátus jogi bizottságában beterjesztették, illetve megszavazták a részleges közkegyelemről szóló törvénytervezet módosítását, amelynek értelmében az kiterjedt volna a korrupciós bűncselekmények miatt elítélt személyekre is, és amelyet végül ugyanazzal a lendülettel vissza is vontak. Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és Sorin Grindeanu PSD-s miniszterelnök egyaránt jelezte: nem támogatják a módosítást.
Talán nem vádol senki túlzott rosszindulattal bennünket, ha kételyünket fejezzük ki azzal kapcsolatosan, hogy a módosítást Dragnea tudta nélkül szavazták meg a bizottságban. Inkább arra gyanakszunk, hogy a döntéssel tesztelni akarták a hazai és a nemzetközi közvéleményt: továbbra is éberen figyeltek, és hajlandóak hangosan kifejezni az ellenvéleményüket?
Nos a teszt működött, a polgárok jelezték, nem fáradtak el, és azonnal utcára vonultak a korruptaknak kedvezni akaró kormánypártok ellen tüntetni. Így a jogi bizottság kormánypárti tagjai gyorsan visszavonulót fújtak, és egy nappal később vissza is vonták a módosításokat. Ugyanakkor a végül elvetett módosító javaslatok egyértelművé teszik, hogy a beterjesztők szándéka nem az eredetileg indokként felhozott érv, miszerint fel kell számolni a börtönök túlzsúfoltságát – amelynek enyhítésére az Emberi Jogok Európai Bírósága féléves ultimátumot adott Bukarestnek –, hanem valóban az, hogy idő előtt kihozzák a börtönből a korrupció miatt elítélt párttársakat, illetve pártközeli üzletembereket.
Azon, hogy most hirtelen a tízéves államfői mandátuma alatt a korrupció elleni küzdelem kérlelhetetlen ellenfelének pózában tetszelgő Traian Băsescu is a korruptaknak kedvező módosítás beterjesztői közé került, nem érdemes csodálkozni. Az államfői tisztséggel járó mentelmi jog a múlté, ő maga is azon mezei szenátorok egyike, akiket már csak a parlamenttől kell kikérnie az ügyészségnek, ráadásul több rokona, illetve politikustársa ellen is korrupciós eljárás zajlik.
Nem kell ahhoz sem jogásznak, sem elvakult kormányellenes polgárnak lenni, hogy nyilvánvaló legyen: az ilyen tervezetek még akkor is hatalmas károkat okoznak az országnak, ha hamvukba halnak, és a parlament nem fogadja el őket. Hiszen a korrupció még mindig a legmélyebb szintekig átszövi a romániai társadalmat, az ilyen jogszabályok pedig csak bátorítják azt, hiszen az elkövetők azt gondolják: nyugodtan folytathatják törvénytelen ügyleteiket, hiszen baráti politikai erők majd kihozzák őket a börtönből. És az sem lehet érv, hogy a korrupcióellenes ügyészek néha túllőnek a célon: attól, hogy ők is követnek el túlkapásokat, a korrupció még létezik, és súlyos, felszámolandó problémát jelent.
Ha pedig valaki mostanában külföldre utazna, és bosszantóan hosszú sorban állásra kényszerül a határon, nyugodtan mondjon érte köszönetet a kormánypártoknak és Băsescunak. Az ilyen törvénytervezetek miatt ugyanis az Európai Bizottság még egy ideig biztosan fenntartja a korrupcióellenes küzdelem és az igazságügyi reform eredményeinek megfigyelését szolgáló mechanizmust – amelynek feloldását több EU-tagállam is feltételül szabta Románia schengeni csatlakozásának jóváhagyásához.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
Gazda Árpád
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
szóljon hozzá!